“Marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive”, Kurti takohet me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë,

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Kosovës, Qemal Minxhozi.

Pas këtij takimi Kurti dhe Minxhozi pas takimit folën për statusin dhe nivelin e zbatueshmërisë së marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive.

Fokus të veçantë mori tema për leje qëndrimet, e cila duket po gjen zbatim të plotë dhe ajo për pikën e përbashkët kufitare Shishtavec – Krushevë, kurse brenda muajit prill pritet që të gjejë zbatim edhe marrëveshja për lëvizjen e lirë për banorët e brezit kufitar.

Ndër të tjera kryeministri Kurti dhe ambasadori Minxhozi kujtuan pranverën e vitit 1999, kur qindra mijëra qytetarë nga Kosova, u strehuan në Shqipëri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts