Martohet fituesja e Nobelit për Paqe

09:05 10/11/2021

Fituesja e Çmimit Nobel pĂ«r Paqe, Malala Yousafzai, u martua me partnerin e saj, Asser Malik, me njĂ« ceremoni islamike nĂ« Britani.

“Sot Ă«shtĂ« njĂ« ditĂ« e çmuar nĂ« jetĂ«n time. Asser dhe unĂ« u martuam, pĂ«r tĂ« qenĂ« partnerĂ« pĂ«r gjithĂ« jetĂ«n”, njoftoi Malala, mbrĂ«mjen e sĂ« martĂ«s, nĂ« Twitter.

Postimi u shoqërua me imazhe të saj dhe të bashkëshortit dhe u pëlqye nga dhjetëra-mijëra ndjekës.

Malala, 24 vjeçe, aktiviste pakistaneze për të drejtat e grave, ka gjetur strehim në Britani, pasi është qëlluar në kokë nga talibanët në vitin 2012.

Ajo ka qenë 15 vjeçe kur është sulmuar, për shkak të fushatës së saj për shkollimin e vajzave në Pakistan.

NĂ« moshĂ«n 17-vjeçare, ajo Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« personi mĂ« i ri qĂ« ka fituar Çmimin Nobel pĂ«r Paqe.

Bashkëshorti i saj, sipas profilit të tij në Twitter, është menaxher biznesi që aktualisht punon në Bordin e Kriketit të Pakistanit./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *