Masakra e Bucha-s jo e vetmja, rusët mendohet se kanë shkatërruar mizori më të egra në fshatrat ukrainase, zyrtarët: Po kthehet në një Sebrenicë të re!

Trupat ruse të akuzuar për masakrimin, torturimin dhe brutalizimin e qindra civilëve në periferi të Kievit, mund të kenë kryer mizori edhe më të këqija në fshatra dhe qytete më të larta, ka paralajmëruar një këshilltar i Presidentit Volodymyr Zelensky.

Të paktën 410 civilë mendohet se janë masakruar në Bucha dhe Irpin, ka thënë Ukraina, me trupat e pajetë të shpërndara në rrugë dhe varre masive.

Gazetarët me bazë në Kiev që kanë vizituar rajonin që kur forcat ruse u tërhoqën thonë se janë zbuluar ‘prova të qarta’ të krimeve të luftës, duke përfshirë civilë të qëlluar me duar të lidhura pas shpine dhe trupa të tjerë që mbajnë shenja torture dhe përdhunimi.

Kryeministri Boris Johnson udhëhoqi liderët botërorë në dënimin e dhunës në fundjavë, duke u zotuar të dërgojë fonde dhe hetues specialistë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në The Hauge për të mbledhur prova për një gjykatë për krimet e luftës. “Nuk do të pushojmë derisa drejtësia të vendoset”, u zotua ai.

Por Tymofiy Mylovanov, një këshilltar i Presidentit Zelensky dhe ish-ministrit të financave të Ukrainës, thotë se mizori edhe më të këqija mund të jenë kryer në lindje të Kievit në periferi të Brovary dhe në fshatrat përgjatë autostradës për në Chernihiv – një qytet afër kufirit rus – dhe u ka bërë thirrje gazetarëve dhe avokatëve që të shkojnë në rajon për të ndihmuar në dokumentimin e asaj që ka ndodhur.

Mylovanov tha se rrëfimet e hershme të dëshmitarëve okularë dhe provat anekdotike sugjerojnë se fëmijët mund të jenë djegur të gjallë, gra të reja janë përdhunuar në masë dhe më pas janë ekzekutuar më pas, njerëzit janë detyruar të hanë kafshët e tyre shtëpiake pasi janë vrarë qëllimisht nga uria nga trupat ruse dhe njerëzit janë qëlluar në fusha ndërsa përpiqeshin. për të punuar mbjelljen e kulturave.

Ndërkohë, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba i tha Irish Times se situata në qytetin e rrethuar të Mariupolit ka të ngjarë të jetë më keq se Bucha dhe bëri thirrje për më shumë armë për të shtyrë ushtrinë ruse nga lindja e Ukrainës, duke paralajmëruar se ata që mohuan vendin e tij ndihma do të ‘ndante përgjegjësinë’ për vdekjet e civilëve.

Për imazhet rrëqethëse nga Buça, ai tha: ‘Masakra e Buçës ishte e qëllimshme. Rusët synojnë të eliminojnë sa më shumë ukrainas të munden.’

Ish-ambasadorja e SHBA-së në Ukrainë Marie Yovanovitch tha për MSNBC se masakra e supozuar e civilëve ishte ‘një tmerr i papërshkrueshëm’, duke shtuar: ‘Zemra ime është me të vërtetë për të gjithë në Ukrainë… Mendoj se është e qartë se çfarë do të gjejmë [ në Mariupol].. dhe ndoshta do të jetë edhe më keq se Bucha.’

Prokurorët ukrainas thanë se kishin gjetur 410 trupa në qytete pranë kryeqytetit Kiev. Ata thanë se disa dëshmitarë ishin shumë të traumatizuar për të folur.
Dy varre masive u zbuluan në Bucha, një nga më shumë se 30 qytetet dhe periferitë e çliruara ditët e fundit.

Trupat e civilëve, duart e tyre të lidhura dhe plagët e plumbave në pjesën e pasme të kokës, u mbushën rrugëve të qytetit të vogël të udhëtarëve në veri të Kievit.
Të mbijetuarit që dolën nga bodrumet pas javësh nëntokë treguan për ekzekutime të shkurtra, dhunë seksuale dhe terror që nuk ishin parë që nga sundimi sovjetik i terrorit të Jozef Stalinit në vitet 1930.

Bucha u quajt ‘Srebrenica e Re’ në lidhje me masakrën e 8,000 muslimanëve në vitin 1995 gjatë Luftës së Bosnjës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko akuzuan shtetin rus për ‘gjenocid’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *