Masakra në Bucha, Marcon paralajmëron sanksione shtesë kundër Rusisë

Pas raportimeve se forcat ruse kanë vrarë civilët në qytetin Bucha afër Kievit, presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se nevojiten më shumë sanksione kundër Rusisë.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për një masakër të qëllimshme, pas gjetjes e të paktën 20 trupave të pajetë të shpërndarë në rrugë. Rusia nga ana e saj i ka quajtur pretendimet “propagandë lufte”.

Macron tha për radion “France Inter”, se ka prova të qarta që tregojnë se forcat ruse janë përgjegjëse për krimet e luftës në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts