Masakra në Texas/ Momenti kur prindërit vrapojnë drejt vendit të tragjedisë me 19 fëmijë të vrarë (Video)

Videoja e postuar në mediat sociale të martën tregoi prindërit duke vrapuar të dëshpëruar drejt shkollës fillore Robb në Uvalde, Teksas, ndërsa ndodhën të shtënat që vranë 19 fëmijë dhe dy të rritur.

Videoja, e postuar në Snapchat dhe më pas e shpërndarë në mediat sociale, tregon disa prindër që po shkojnë drejt shkollës.
Në mbishkrim shkruhet: ‘Fëmijët po ikin nga klasat’ me një emoji me zemër të thyer.

Të paktën dy persona të tjerë po qëndrojnë duke regjistruar me telefonat e tyre. Videoja vjen pasi janë zbuluar detaje të mëtejshme në lidhje me një nga viktimat e rritura dhe autorin.

Mësuesja e klasës së katërt Eva Mireles u vra së bashku me të paktën 19 fëmijë dhe një të rritur tjetër. Halla e Mireles, Lydia Martinez Delgado dha një deklaratë.
“Jam i zemëruar që këto të shtëna vazhdojnë. Këta fëmijë janë të pafajshëm. Pushkët nuk duhet të jenë lehtësisht të disponueshme për të gjithë. Kjo është vendlindja ime, një komunitet i vogël me më pak se 20,000 banorë. Nuk e kisha imagjinuar kurrë se kjo do t’u ndodhte veçanërisht njerëzve të dashur… Gjithçka që mund të bëjmë është të lutemi fort për vendin tonë, shtetin, shkollat dhe veçanërisht familjet e të gjithëve”.

Një prind në Twitter, i cili pretendoi se Mirela kishte mësuar vajzën e saj, i bëri nderime.
“Mësuesja e bukur e vajzës sime ishte mësuesja që u vra në Uvalde, Teksas”, shkroi një grua që shkoi pranë “Audrey”.

Audrey
Audrey

I armatosuri u qëllua për vdekje nga një agjent heroik i Patrullës Kufitare, i cili vrapoi në shkollë me një ekip mbështetës taktik dhe e vrau atë ndërsa ishte i bllokuar brenda dhe duke shkëmbyer të shtëna me oficerë të tjerë të zbatimit të ligjit në Teksas.

Audrey
Audrey

Personi i armatosur, Salvador Ramos – i veshur me jelek të blinduar, të pajisur me një pistoletë dhe ndoshta një pushkë – qëlloi gjyshen e tij përpara se të hynte në shkollë dhe të hapte zjarr, tha guvernatori Greg Abbott.

Gjyshja u transportua me helikopter në spital dhe nuk dihet gjendja e saj. Njëra prej mësueseve u emërua nga familja e saj si Eva Mireles, 44 vjeç. Emri i dytë nuk bëhet i ditur.

Ramos, i cili ka lindur në Dakotën e Veriut, por ka jetuar në Uvalde, ishte student në shkollën e mesme Uvalde, tha Abbott. Viktimat e reja të Ramos ishin të moshës nga shtatë deri në 11 vjeç, raportoi Ed Lavandera i CNN.

Të martën në mbrëmje, babai i 10-vjeçares Annabelle Guadalupe Rodriguez tha se ajo ishte ende e zhdukur.
“Ai qëlloi dhe vrau – në mënyrë të tmerrshme dhe të pakuptueshme, 14 studentë dhe vrau një mësues”, tha Abbott në një konferencë për shtyp. Numri i të vdekurve u rishikua më vonë në 18 fëmijë.

“Ka familje që janë në zi për momentin. Dhe shteti i Teksasit është në zi me ta.’

Ishte incidenti më vdekjeprurës i tillë që kur 14 nxënës të shkollave të mesme dhe tre staf të rritur u vranë në Parkland, Florida në vitin 2018 – dhe më i keqi në një shkollë fillore që nga të shtënat në Sandy Hook të vitit 2012 në Connecticut, në të cilin u vranë 20 fëmijë dhe gjashtë punonjës.

“Ideja që një fëmijë 18-vjeçar mund të hyjë në një dyqan armësh dhe të blejë dy armë sulmi është thjesht e gabuar”, tha Joe Biden, duke iu drejtuar vendit nga Shtëpia e Bardhë të martën mbrëma.
‘Si komb, ne duhet të pyesim: Kur në emër të Zotit do të ngrihemi para hollit të armëve?’

Ai shtoi: “Pse jemi të gatshëm të jetojmë me këtë masakër? Pse vazhdojmë ta lejojmë këtë të ndodhë? Ku është në emër të Zotit shtylla jonë?’

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com