Maskat nuk do të jenë më të detyrueshme në qendrat shëndetësore spanjolle

Këshilli i Ministrave i Spanjës miratoi një dekret që i jep fund përdorimit të detyrueshëm të maskave për fytyrën në qendrat shëndetësore, spitale, qendra socio-shëndetësore dhe farmaci.

Maskat u bënë të detyrueshme në vitin 2020 në vend për shkak të pandemisë COVID-19.

Ministri i Shëndetësisë Jose Minones konfirmoi në një konferencë për shtyp se rregulli do të hyjë në fuqi kur të publikohet në Gazetën Zyrtare të Shtetit (BOE).

Që atëherë, maska ​​do të rekomandohet vetëm në qendrat shëndetësore, qendrat social-shëndetësore dhe farmacitë.

“Sot mbyllim një episod të shkaktuar nga pandemia që ka bërë kërdi në të gjithë botën. Ne dalim më të fortë nga kriza shëndetësore dhe më shumë se tre vjet më vonë ne themi, pa ulur vigjilencën, lamtumirë pandemisë që ka shënuar jetën tonë.” tha Minones.

Marrëveshja e Këshillit të Ministrave apelon për “kulturën e përgjegjësisë” dhe konsideron forcimin e përdorimit të maskave në njësitë e kujdesit intensiv, ato me pacientë të cenueshëm dhe në urgjencat spitalore dhe të kujdesit parësor, përfshirë dhomën e pritjes.

Ministria nënvizoi se maskat mund të jenë ende të detyrueshme në disa zona të kujdesit shëndetësor si për pacientët me imunosupresion, zonat onkologjike, sallat e operacionit ose dhomat e urgjencës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts