Matteo Salvini rrezikon 15 vjet burg

17:43 24/10/2021

Akuzohet se refuzoi ankorimin e një anije me emigrantë

Matteo Salvini, kreu i partisĂ« sĂ« krahut tĂ« djathtĂ« tĂ« ItalisĂ«, Lega Nord, doli me akuzĂ«n se ndaloi zbarkimin e mĂ« shumĂ« se 100 emigrantĂ«ve nĂ« vitin 2019. Salvini, i cili  nĂ« atĂ« kohĂ« ishte ministĂ«r i brendshĂ«m, i la emigrantĂ«t tĂ« bllokuar nĂ« det derisa prokurorĂ«t urdhĂ«ruan sekuestrimin e anijes dhe evakuimin e njerĂ«zve nĂ« bord.

Anija e shpĂ«timit Open Arms, kaloi pothuajse tre javĂ« nĂ« det, pasi Salvini i refuzoi lejen pĂ«r t’u ankoruar. NĂ« gjyq dĂ«shmitarĂ« janĂ« aktori i njohur amerikan Richard Gere, ish-kryeministri Giuseppe Conte, ministrja e Brendshme, Luciana Lamorgese, si dhe ish-kryeministri maltez Joseph Muskat qĂ« do tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« zbardhjen e plotĂ« tĂ« ngjarjes.

Gere ishte në bordin e anijes më 9 Gusht 2019 dhe dëshmia e tij shihet si një pikë kthese për gjyqin. Por prania e aktorit amerikan, sipas Salvinit, e bën gjyqin qesharak.

“MĂ« thuaj sa serioz Ă«shtĂ« njĂ« gjyq ku Richard Gere do tĂ« vijĂ« nga Hollivudi pĂ«r tĂ« dĂ«shmuar pĂ«r ‘ligĂ«sinĂ« time.’ Shpresoj qĂ« tĂ« zgjasĂ« sa mĂ« pak tĂ« jetĂ« e mundur, sepse ka gjĂ«ra mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ«. PĂ«r dy gjĂ«ra me vjen keq: pĂ«r kohĂ«n qĂ« po u heq fĂ«mijĂ«ve dhe pĂ«r paratĂ« qĂ« italianĂ«t shpenzojnĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« proces politik tĂ« organizuar nga e majta”.

Nëse shpallet fajtor, Salvini mund të dënohet me 15 vjet burg. Dënimi mund ta ndalojë atë që të ushtrojë funksione qeverisëse. Seanca e radhës e gjykimit do të mbahet më 17 dhjetor, ku do te nise edhe dhënia e dëshmive.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.