Mbahet “ceremoni mortore” në Sevastopol/ Rusët në zi për humbjen e luftanijes Moskva: Ishte simbol i fuqisë dhe shpresës sonë

mbahet ceremoni mortore ne sevastopol ruset ne zi per humbjen e luftanijes moskva ishte simbol i fuqise dhe shpreses sone

Rusia ka mbajtur një “ceremoni mortore” pas humbjes së luftanijes kryesore të Detit të Zi, i cili u mbyt të enjten pasi municionet shpërthyen në bord.
Ceremonia u zhvillua në Sevastopol, baza e flotës në Krimenë e aneksuar nga Rusia.

Ukraina thotë se goditi Moskvan me dy raketa kundër anijeve, të cilat i vunë flakën anijes, raporton bbc.

Ministria ruse e mbrojtjes raportoi zjarrin pa specifikuar shkakun e tij dhe tha se zjarri kishte shpërthyer municionet në bord. Ai u mbyt në një stuhi ndërsa po tërhiqej në Sevastopol, tha ministria.

Në ceremoni, kapiteni (rezervë) Sergei Gorbachev tha se Moska “ishte një simbol për të gjithë, simbol i fuqisë sonë, shpresës sonë, ringjalljes së flotës në vitet ’90”.

Ndërkohë, një prift tha se humbja e Moskvas ishte “një tragjedi për të gjithë ata dhjetëra mijëra njerëz që shërbyen atje për më shumë se 20 vjet”.

Moskva
Moskva

Anija e ndërtuar nga sovjetikët po luante një rol të madh në koordinimin e operacioneve të flotës jashtë Ukrainës.

Rusia nuk ka dhënë shifra të zyrtare rreth viktimave në lidhje me Moskva. Ministria e Mbrojtjes tha se ekuipazhi u shpëtua nga anije të tjera që ishin në atë zonë.

Burime të ndryshme vlerësojnë se në luftanije ishin rreth 510 persona.

Guvernatori i Sevastopolit, Mikhail Razvozhayev tha se “ekuipazhi u evakuua, ata u shpëtuan. Kjo është gjëja kryesore. Ne i presim heronjtë tanë në Sevastopol”.

Ilya Ponomaryov, një ish-deputet rus që tani jeton në Kiev, pretendon se vetëm 58 anëtarë të ekuipazhit nga 510 mbijetuan. Por nuk është e qartë se nga e ka marrë këtë shifër.

Raportet ukrainase – të pakonfirmuara – thonë se kapiteni i anijes, Anton Kuprin ishte në mesin e atyre që vdiqën kur anija mori flakë dhe shpërtheu.

Muajin e kaluar Sevastopoli vajtoi humbjen e zëvendëskomandantit të Flotës së Detit të Zi, Andrei Paliy, i vrarë në qytetin port të Mariupolit më 20 mars.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts