Mbahet sot takimi i Këshillit të Stabilizim-Asociimit mes Kosovës dhe BE-së, Kurti dhe ministrat e tij në Bruksel

Mbahet sot në Bruksel takimi i katërt i Këshillit për Stabilizim-Asociimit (Këshilli i SA) midis Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

Ky takim do të kryesohet nga Përfaqësuesi i Lartë për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Josep Borrell dhe kryeministrit Albin Kurti.

Siç ka njoftuar zyra e kryeministrit, me përfaqësuesit e BE-së, Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell dhe Komisionarin për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi do të diskutohet mbi marrëdhënien bilaterale ndërmjet Kosovës dhe BE-së në kontekstin e marrëveshjes kontraktuale të Stabilizim-Asociimit si pjesë e procesit të integrimit të Kosovës në BE.
Delegacioni i plotë i Kosovës përbëhet nga zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, zëvendëskryeministrja e dytë dhe njëherësh ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ministri i Financave Hekuran Murati, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministri i Mjedisit Liburn Aliu dhe zëvendësministrja e Drejtësisë, Nita Shala.

Këshilli për Stabilizim-Asociimit (Këshilli i SA) midis Bashkimit Evropian dhe Kosovës është dokumenti i parë dhe deri tani i vetmi kontraktual i nënshkruar nga Republika e Kosovës dhe BE-ja, i nënshkruar në tetor 2015.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.