Mbape hyn në histori të Francës, 4 golat e shënuar ndaj Kazakistanit thyejnë rekordin 63-vjeçar








Franca mposhti Kazakistanin me poker mbrëmjen e djeshme duke shënuar plot 8 gola.

mbape

MVP-ja e ndeshjes ishte ylli i PSG-së, Kilin Mbape që shënoi katër gola duke thyer dhe një rekord 63-vjeçar në kombëtaren e ‘’gjelave’’. Mbape bëhet lojtari i pare që shënon katër gola për Francën që nga viti 1958, kur Xhast Fontejn shënonte katër herë përballë Gjermanisë Perëndimore.

22-vjeçari hyn kështu në histori të kombëtares së tij duke arritur një tjetër rekord botëror. Mbape po kalon një formë të shkëlqyeshme duke u bërë protagonist absolut te PSG dhe te Franca, teksa sulmuesi shihet si një ndër yjet më të mëdha të futbollit momentalisht.

PANORAMASPORT.AL  

© Panorama.al





Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.