Mbërrijnë Orionidët/ ‘Gjuetia’ e fundjavës, rreth 20 meteorë në orë bien nga qielli deri në 24 tetor

mberrijne orionidet gjuetia e fundjaves rreth 20 meteore ne ore bien nga qielli deri ne 24 tetor

Këtë fundjavë të gjithë me kokën lart nga qielli për ardhjen e Orionidëve, yjeve në rënie të ‘bijave’ të vjeshtës të kometës së famshme Halley.

Yjet do të arrijë aktivitetin maksimal midis 21 dhe 24 tetorit, kur do të jetë e mundur të shihen deri në njëzet meteorë në orë me sy të lirë. Takimi është për pjesën e dytë të natës, edhe nëse moti mund të jetë me vranësira dhe mot të keq që kërcënojnë shfaqjen sidomos në qiejt e Italisë qendrore-veriore.

  • foto galeri
  • foto galeri

Orionidët janë “nga rëniet më interesante të meteorëve të vitit”, thotë astrofizikani Gianluca Masi, drejtor shkencor i Projektit Virtual Telescope. “Sigurisht më pak të njohur se yjet në rënie të San Lorenzos (Perseidët), Orionidët megjithatë kanë një bukuri të pashembullt për shkak të “paraardhësve” të tyre, kometës legjendare Halley që vë në dispozicion kokrrat e pluhurit të nevojshëm për të shkaktuar fenomenin”. Këto ditë Toka është afër orbitës së kometës, kështu që ajo kalon bishtin e saj të vjetër me pluhur.

“Orionidët janë meteorë shumë të shpejtë, ndonjëherë këmbëngulës dhe në këto netë – vazhdon Masi – mund të shihni rreth njëzet prej tyre në orë, veçanërisht duke vëzhguar në pjesën e dytë të natës, nën një qiell të errët. Vëzhgimet bëhen me sy të lirë, jo me mjete specifike: duke monitoruar një pjesë të madhe të qiellit”.

Ky fenomen e ka marrë emrin nga fakti se rrezatuesi (d.m.th. pika nga e cila duket se vijnë meteorët nga perspektiva) ndodhet në yjësinë e Orionit, një nga më të bukurat në qiell.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts