Mbeti e bllokuar në makinë me xhaxhain dhe kushërinjtë, 5-vjeçarja palestineze gjendet e vrarë pas apelit për ndihmë. U qëllua nga trupat izraelite

mbeti e bllokuar ne makine me xhaxhain dhe kusherinjte 5 vjecarja palestineze gjendet e vrare pas apelit per ndihme u qellua nga trupat izraelite
mbeti e bllokuar ne makine me xhaxhain dhe kusherinjte 5 vjecarja palestineze gjendet e vrare pas apelit per ndihme u qellua nga trupat izraelite

Një vajzë palestineze 5-vjeçare , e cila ishte bllokuar në një makinë me të afërmit e saj të vdekur, pasi ajo u sulmua nga Izraeli në Gaza muajin e kaluar, është gjetur e vdekur.

Më 29 janar, Hind Rajab kishte qenë duke udhëtuar në një makinë me xhaxhain e saj, gruan e tij dhe katër fëmijët e tyre, duke ikur nga luftimet në Gazën veriore, kur ata ranë nën zjarrin izraelit, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS). “Fëmija [Hind Rajab] dhe të gjithë në makinë u gjetën të vrarë nga ushtria izraelite pranë stacionit të karburantit Fares në zonën Tal Al-Hawa, në jugperëndim të qytetit të Gazës, pas rreth dy javësh nga fati i saj i panjohur për shkak të operacionit të ushtrisë izraelite në zonë,” sipas Khader Al Za’anoun, një gazetar palestinez që punon për CNN i cili foli me gjyshin e fëmijës.

PRCS konfirmoi gjithashtu vdekjen e dy punonjësve të ambulancës që shkuan për të shpëtuar vajzën. “Okupimi synoi qëllimisht ekuipazhin e Gjysmëhënës së Kuqe, pavarësisht se kishte marrë koordinim paraprak për të lejuar ambulancën të arrinte në vendndodhje për të shpëtuar vajzën Hind”, thuhet në deklaratë.

Menjëherë pas incidentit, CNN i dha ushtrisë izraelite detaje rreth incidentit të premten e kaluar, duke përfshirë koordinatat e dhëna nga Shoqëria e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze. Në përgjigje, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se nuk kishin “njohuri me incidentin e përshkruar”. Kur u kontaktua përsëri nga CNN, IDF tha se ata “ende po e shikonin atë”.

Kushëriri i Hind, 15-vjeçari Layan Hamadeh, bëri një thirrje të dëshpëruar për ndihmë për shërbimet e urgjencës, e cila u regjistrua nga PRCS dhe u shpërnda në mediat sociale. Audioja e të shtënave armësh të dëgjuara gjatë telefonatës zbuloi se Hamadeh u vra ndërsa bënte thirrjen.

“Ata po qëllojnë mbi ne. Tanki është pranë meje. Jemi në makinë, tanku është pranë nesh,” bërtet Layan, mes të shtënave të forta në sfond. Më pas Layan hesht dhe zjarri ushtarak ndalet. Ndihmësi në telefon përpiqet të flasë me të, duke i thënë vazhdimisht: “Përshëndetje? Përshëndetje?” por nuk ka përgjigje.

E vetme, e tmerruar dhe e bllokuar në makinë me trupat e të afërmve të saj rreth saj, Hind bëri një thirrje të dëshpëruar për ndihmë. “Eja më merr. Do të vish të më marrësh? Kam shumë frikë, të lutem eja!”, mund të dëgjohet duke thënë Hind në një regjistrim të thirrjes drejtuar reaguesve, të lëshuar nga PRCS. Nëna e Hind, Wissam Hamada tha se vajza e saj ëndërronte të bëhej mjeke.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts