Mbi 100 milionë njerëz në Afrikë janë të kërcënuar nga ndryshimet klimatike

Një raport i ri nga Kombet e Bashkuara ka paralajmëruar se më shumë se 100 milionë njerëz “jashtëzakonisht të varfër” në të gjithë Afrikën janë të kërcënuar nga përshpejtimi i ndryshimit të klimës që gjithashtu mund të shkrijë akullnajat e pakta të kontinentit brenda dy dekadave.

Raporti i lëshuar të martën nga Organizata Botërore Meteorologjike paraqiti një kujtesë të zymtë se 1.3 miliardë njerëzit e Afrikës mbeten “jashtëzakonisht të prekshëm” pasi kontinenti ngrohet më shumë dhe me një ritëm më të shpejtë se mesatarja globale – kur 54 vendet e kontinentit janë përgjegjës për më pak se 4 për qind të emetimeve të gazrave serrë në të gjithë botën.

“Deri në vitin 2030, vlerësohet se deri në 118 milionë njerëz ‘jashtëzakonisht të varfër’ do të ekspozohen ndaj thatësirës, ​​përmbytjeve dhe nxehtësisë ekstreme në Afrikë, nëse nuk merren masa të përshtatshme reagimi,” tha Josefa Leonel Correia Sacko, komisionere për ekonominë rurale dhe bujqësinë në Komisionin e Bashkimit Afrikan.

Ekstremisht të varfërit u përcaktuan nga WMO  ata që jetojnë me më pak se 1.90 dollarë në ditë.

“Në Afrikën nën-Sahariane, ndryshimi i klimës mund të ulë më tej produktin e brendshëm bruto deri në 3 përqind deri në vitin 2050,” tha Sacko.

“Jo vetëm që kushtet fizike po përkeqësohen, por edhe numri i njerëzve që preken po rritet,” tha ajo në parathënien e raportit.

Sekretari i Përgjithshëm i WMO-së Petteri Taalas tha se vitin e kaluar temperaturat vazhduan të rriten në të gjithë Afrikën, “duke përshpejtuar rritjen e nivelit të detit” si dhe ngjarjet ekstreme të motit si përmbytjet, rrëshqitjet e tokës dhe thatësira.

Vitin e kaluar, masa tokësore dhe ujërat e Afrikës u ngrohën më shpejt se mesatarja botërore, thuhet në raport.

Trendi i ngrohjes 30-vjeçare nga 1991-2020 ishte mbi atë të periudhës 1961-1990 në të gjitha rajonet e Afrikës.

Shkalla e rritjes së nivelit të detit përgjatë brigjeve tropikale dhe Atlantikut të Jugut, si dhe përgjatë Oqeanit Indian, ishte më e lartë se mesatarja botërore.

“Mali Kenia pritet të degradohet një dekadë më shpejt, gjë që do ta bëjë atë një nga vargjet e para të tëra malore që humbi akullnajat për shkak të ndryshimit të klimës të shkaktuar nga njerëzit.”

Megjithëse shumë të vegjël për të shërbyer si rezerva të rëndësishme uji, akullnajat e Afrikës kanë vlera të lartë turistike dhe shkencore.

Të martën, vendet afrikane kërkuan gjithashtu një sistem të ri për të gjetur financimin nga vendet e pasura që nuk po arrijnë një objektiv vjetor prej 100 miliardë dollarësh për të ndihmuar botën në zhvillim të trajtojë ndryshimet klimatike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *