Mbi 180 tonë municione/ SHBA dhe Lituania dërgojnë ndihmë shtesë ushtarake në Ukrainë, Franca këshilla qytetarëve të përgatisin ujë dhe ushqim, Qiproja kërkon largimin e tyre

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, tha të dielën se Ukraina kishte marrë 180 tonë municione nga Shtetet e Bashkuara për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

“Miqtë tanë nuk po flenë!” shkroi ai në Twitter .

Ministria e Mbrojtjes e Lituanisë tha se shteti baltik kishte dërguar gjithashtu ndihmë mbrojtëse në Ukrainë gjatë fundjavës. Ministri i Mbrojtjes Arvydas Anušauskas tha të dielën se ndihma përfshinte “sistemin raketor anti-ajror Stinger”.Ambasada e Lituanisë në Kiev publikoi foto të ndihmës mbrojtëse brenda një avioni C-17, të cilat tregonin se ishin dërguar edhe automjete. Ambasada tha se ndihma përfshinte gjithashtu jelekë mbrojtës.

Reznikov shkroi në Twitter falënderimet e tij për atë dërgesë, duke vënë në dukje se ai përmbante Stingers — një sistem portativ i mbrojtjes ajrore që mund të vendoset nga trupat tokësore kundër avionëve.

Ai shtoi se marrëdhëniet ukrainase dhe lituaneze ishin “shumë të ngushta (dhe) kanë zgjatur për shumë shekuj”.

Nderkohe Franca për momentin nuk i këshillon qytetarët e saj të largohen nga Ukraina, por u ka kërkuar bashkatdhetarëve të saj atje që të përgatisin ujë, ushqim dhe veshje të ngrohta.

Në një mesazh të publikuar të dielën në faqen e internetit të Ambasadës Franceze në Kiev, ambasadori francez rekomandon gjithashtu që automjetet të kenë një rezervuar të plotë të gazit dhe të rezervojnë karburant shtesë.

Ministria e Punëve të Jashtme të Qipros lëshoi ​​udhëzime të shtunën duke këshilluar qytetarët e saj të largohen nga Ukraina, veçanërisht “nëse prania e tyre në vend nuk është e nevojshme”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.