Mbi 2200 vjeçare, trupat ruse shkatërrojnë varret e lashta nomade në Ukrainë duke i përdorur si pozicione zjarri

mbi 2200 vjecare trupat ruse shkaterrojne varret e lashta nomade ne ukraine duke i perdorur si pozicione zjarri
mbi 2200 vjecare trupat ruse shkaterrojne varret e lashta nomade ne ukraine duke i perdorur si pozicione zjarri

Trupat ruse po grabisin arin e Skitit dhe po shkatërrojnë varrezat e lashta që datojnë më shumë se 2200 vjet më parë, kanë thënë zyrtarët ukrainas.

Sipas The Times Inspektorët e kulturës thanë se Kurganët, tumat e shenjta që datojnë në mijëvjeçarin e parë para Krishtit, po dëmtoheshin nga forcat ruse.

Tumat, të cilat mund të jenë deri në 15 metra të larta, po përdoren nga rusët si pozicione të ngritura për të gjuajtur artileri në peizazhin ndryshe të sheshtë të stepës ukrainase. Ekspertët nga Muzeu Britanik paralajmëruan se shkatërrimi i monumenteve dalluese të kulturës skite do të ishte një “humbje për njerëzimin”. Forcat ruse dyshohet se kanë grabitur një nga koleksionet “më të mëdha dhe më të shtrenjta” të artefakteve skita në Ukrainë nga Melitopol. Ivan Fyodorov, kryebashkiaku i Melitopolit, tha se muzeu lokal ishte plaçkitur për ar. “Orkët kanë kapur arin tonë skith,” tha ai, duke përdorur termin tashmë të zakonshëm ukrainas për rusët. “Ne nuk e dimë për fatin e tij, por sigurisht që ky flori është vjedhur nga komuniteti ynë dhe shpresoj se do të jemi në gjendje ta rimarrim atë.”

Skithët ishin një popull nomad që bredh në fushat e Azisë Qendrore nga shekulli i 9-të para erës sonë deri në shekullin e dytë para Krishtit. Në kulmin e fuqive të tyre, ata kontrollonin territorin nga Kina veriore deri në Hungari. Ka mbijetuar pak shkrime bashkëkohore për kulturën e tyre, përveç një tregimi të detajuar nga historiani grek Herodoti. Mendohet se gratë skita me tatuazhe mund të kenë qenë frymëzimi për legjendën greke të Amazonave, një racë e luftëtarëve femra të frikshme.

Arkeologët kanë bashkuar historinë e kulturës skite duke gërmuar Kurganët , të cilët ishin depo ari dhe dëshmojnë për zotësinë e qytetërimit në gjuajtjen me hark dhe kalërimin. Dr St John Simpson, një arkeolog në Muzeun Britanik, i cili kuroi një ekspozitë të vitit 2017 mbi Scythians, tha se shkatërrimi i vendeve ishte një “humbje për njerëzimin”.

“Këto varre janë monumentet e nomadëve. Ato janë spiranca që i lejojnë ata të kthehen dhe të rivizitojnë dhe të njohin hapësirën e tyre në tokën e hapur. Përveç Herodotit, gjithçka që dimë për skithët vjen nga arkeologjia apo gjetjet e rastësishme. Nomadët në përgjithësi nuk shkruajnë, nuk kanë nevojë. Shkrimi është produkt i burokracive të qytetërimeve dhe kulturave të vendosura. Kjo është arsyeja pse arkeologjia skite është kaq e rëndësishme për të kuptuar se kush ishin ata, çfarë bënë, çfarë bënë dhe çfarë përdorën.”

Profesor Hermann Parzinger, një historian gjerman, tha se “përqendrimi i pabesueshëm” i Kurganëve në Dnieper të poshtëm ishte përdorur si pozicione strategjike mbrojtëse gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Trupat sovjetike dhe gjermane përdorën Kurganët si pozicione qitëse në Luftën e Dytë Botërore, sepse stepa është shumë e sheshtë. Ndonjëherë të vetmet male ose lartësi janë varrezat. Disa janë 10 ose 15 metra të larta.Është arkitekturë dhe jo vetëm një grumbull dheu që mbulon një varrim. Nëse shkatërroni një tumë të tillë, do të ketë dëme të mëdha në një nga kulturat më të rëndësishme euroaziatike.

Ai paralajmëroi se trupat ruse mund të shkatërrojnë vendet për të vjedhur objekte me vlerë. “Në zona që nuk janë të kontrolluara tani, mund të imagjinoj se shumë Kurganë janë rrëzuar me buldozerë nga njerëzit që thjesht kërkojnë ar,” tha ai. Pjata ari, zbukurime me lule, armë të lashta, monedha argjendi dhe medalje janë ndër artefaktet që forcat ruse kanë grabitur nga Melitopol, sipas kuratorit të muzeut të qytetit.

Leila Ibrahimova, drejtoresha e Muzeut të Historisë Lokale të Melitopolit, tha se ajo ishte përpjekur t’i fshehte objektet në kuti kartoni në bodrum. “Ne e dinim se çdo sekondë dikush mund të hynte në muze me një armë,” i tha ajo New York Times . Në mars, Ibrahimova u rrëmbye nga trupat ruse të armatosur me pushkë sulmi dhe u mor në pyetje, por përfundimisht u lirua pas një marrjeje në pyetje. Disa ditë më vonë edhe një kujdestar u rrëmbye nën kërcënimin e armëve dhe u urdhërua t’u tregonte ushtarëve se ku ishte fshehur ari. Kujdestari nuk pranoi, por një bashkëpunëtor ukrainas, Evgeny Gorlachev, ndihmoi për të gjetur objektet. Rusët vodhën artefaktet dhe Gorlachev dhe u vendos si drejtori i ri i muzeut. Ai dha një intervistë në televizionin shtetëror rus ku deklaroi se objektet i përkisnin “të gjithë ish-Bashkimit Sovjetik”.

“Ndoshta kultura është armiku për ta,” tha Ibrahimova. “Ata thanë se Ukraina nuk ka shtet, nuk ka histori. Ata thjesht duan të shkatërrojnë vendin tonë. Shpresoj se nuk do të kenë sukses.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts