Mbi 27 të vdekur në kufirin detar Francë – Angli

17:59 24/11/2021

Mbytet një gomone me emigrantë

Mbi 27 emigrantë që ishin nisur për në Mbretërinë e Bashkuar nga brigjet e Francës kanë humbur jetën pas përmbytjes  së gomones në kanalin pranë Calais ku ato ndodheshin.

Një operacion shpëtimi vijon ende teksa alarmi për përmbytjen e varkës është dhënë nga disa peshkatarë të cilët kanë parë trupa njerëzish të mbytur në det.

Kryeministri francez, Jean Castex tha se mbytja e anijes ishte një tragjedi dhe se ndjen një trishtim të thellë për situatën.

Mendimet e mia janë me viktimat e kontrabandistëve kriminalë që shfrytëzojnë problemet dhe nevojat e tyrë”, tha ai.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *