Mbi 500 anëtarë të ekuipazhi humbën jetën/ The Mirror: Imazhi satelitor hedh dritë mbi fundosjen e anijes ruse, Moskva

mbi 500 anetare te ekuipazhi humben jeten the mirror imazhi satelitor hedh drite mbi fundosjen e anijes ruse moskva

“Moskva” u fundos pasi u sulmua nga raketat ukrainase dhe më pas pati shpërthime të forta.

The Mirror sjell një pasqyrim të të gjithë ngjarjes, duke u ndalur që tek momenti i sulmi deri tek fundosja.

Nga fotot satelitore anija e mbytur ruse e njohur si Moskva mund të shihet në flakë. Ndërkohë më shumë se 500 anëtarë të ekuipazhit u vranë.

3 Moskva

Anton Gerashchenko i Ministrisë së Brendshme të Kievit tha se “shpërthimi ishte aq i fortë sa anija e anijes së Flotës së Detit të Zi u mbyt brenda pak minutash”.

Raketat e lundrimit që ishin thuajse 16 në bord, më pas shpërthyen në bordin e anijes.

Gerashchenko tha se “i gjithë ekuipazhi i kryqëzorit Moskva vdiq”.

E vërteta për shpërthimin u fsheh qëllimisht nga anëtarë të ekuipazhit nga drejtuesit e Federatës Ruse.

0 Pay 247993

Ndërkohë për marinarët e saj në Sevastopol u mbajt një ceremoni, pasi të afërmit e ekuipazhit kundërshtuan urdhrat rusë për të mos marrë pjesë.

Një kurorë u vendos pranë një statuje të Flotës së Zezë ku shkruhej: “Për anijen dhe marinarët”.

Burime në Ukrainë kanë pohuar gjithashtu se kapiteni i anijes, kapiteni i rangut të parë, Anton Kuprin, 44 vjeç, u vra pasi anija u godit nga raketa kundër anijes.

0 Pay Captain Anton Kuprin 1 East2west News

Ai “vdiq gjatë një shpërthimi dhe zjarri në bordin e ish-flamurit të Flotës së Detit të Zi të Federatës Ruse”, tha Anton Gerashenko.

Nga ana tjetër vdekja e tij nuk është konfirmuar nga Moska.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts