Mbi gjysma e rasteve të reja të vaksinuar/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve me Covid-19 në Izrael, kryeministri thërret në takim urgjent ministrat

Izraeli ishte një nga vendet që e përballoi më mirë pandeminë duke pasur sukses me procesin e vaksinimit, por mesa duket jo çdo gjë ka shkuar me sukses.

Izraeli të enjten regjistroi 855 raste të reja me Covid-19, që është shifra më e lartë ditore nga marsi, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Mbi gjysma e rasteve të reja janë persona të vaksinuar. Rritja e numrit të rasteve erdhi pas tri ditëve radhazi me mbi 750 raste të reja për 24 orë, shkruan Jerusalem Post.

Rreth 51 për qind e rasteve të reja ishin te personat që tashmë janë vaksinuar për Covid-19, ndërsa kjo përqindje te pacientët në gjendje serioze është rreth 60 për qind.

Kujtojmë se teksa garonte përpara në programin e tij të vaksinave, Izraeli filloi të heqë kufizimet në shkurt.

Nga mesi i qershorit  kur mbi gjysma e popullsisë ishte goditur dy herë –izraelitët ndaluan të mbanin maska ​​dhe jeta para-pandemike u kthye, me dyqane, restorante, hotele dhe kinema të gjitha plotësisht të hapura.

Që atëherë rastet e përditshme të konfirmuara  të nxitura nga varianti më infektues Delta janë rritur në mënyrë të qëndrueshme, duke arritur një kulm katër-mujor prej 754 të martën. Megjithëse zyrtarët thonë se raste të rënda, përfshirë numrin e njerëzve që po shtrohen në spital, mbeten relativisht të ulëta.

Rritja e rasteve, megjithatë, ka bërë që qeveria e Kryeministrit të ri Naftali Bennett të rimendojë pjesërisht. Nën atë që e quan një qasje “shtypje e butë”, izraelitëve do t’u kërkohet të mësojnë të jetojnë me Covid.

Pas rritjes së numrit të rasteve, Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, do të mbajë takim urgjent me minstrat e gjashtë ministrive: Shëndetësisë, Mbrotjes, Sigurisë Publike, Financave, Transportit dhe Ekonomisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.