Mbikëqyrësi italian i konkurrencës gjobit Apple dhe Amazon me 225 milionë dollarë

Mbikëqyrësi antitrust i Italisë ka gjobitur Apple dhe Amazon me një total prej më shumë se 200 milionë euro (225 milionë dollarë) për bashkëpunim për të kufizuar konkurrencën në shitjen e produkteve të markës Apple dhe Beats në kundërshtim me rregullat e Bashkimit Evropian.

Një hetim zbuloi se dispozitat në një marrëveshje të vitit 2018 midis gjigantëve të teknologjisë së Shteteve të Bashkuara kufizuan aksesin në tregun italian të Amazonës për rishitësit e përzgjedhur, tha të martën Autoriteti Italian i Konkurrencës.

Mbrojtësi “goditi” Apple me një gjobë prej 134.5 milionë euro (151.32 milionë dollarë) dhe Amazon me një gjobë prej 68.7 milionë euro (77.29 milionë dollarë). Ai gjithashtu i urdhëroi ata t’i jepnin fund kufizimeve dhe t’u jepnin rishitësve akses në një “mënyrë jodiskriminuese”.

Apple dhe Amazon thanë se do të apelonin.

“Gjoba e propozuar është joproporcionale dhe e pajustifikuar”, tha Amazon. “Ne hedhim poshtë sugjerimin e ICA-së që Amazon përfiton duke përjashtuar shitësit nga dyqani ynë, pasi modeli ynë i biznesit mbështetet në suksesin e tyre.”

Apple tha se respekton Autoritetin Italian të Konkurrencës “por besoni se nuk kemi bërë asgjë të keqe”. Bashkëpunimi me rishitës të zgjedhur ndihmon sigurinë e klientit sepse siguron që produktet janë origjinale, tha Apple.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.