Mbretëresha Elizabeth në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Merret vendimi i rëndësishëm pas 1 dekade

Për shkak të gjendjes shëndetësore, Mbretëresha Elizabeth po “dorëzon” shumë nga detyrat e saj.

Së fundmi, lista zyrtare e punëve të monarkes britanike ka ndryshuar për herë të parë në më shumë se një dekadë.

Sipas “The Telegraph”, roli i Mbretëreshës u rishkrua nga Buckingham Palace në raportin vjetor të pallatit dhe shumë detyra që ajo “duhet të përmbushë” si monarke u hoqën. Ato detyra dikur ishin një listë me 13 pika, si për shembull përfshijnë “pritjen dhe kryerjen e vizitave shtetërore” dhe “takimin me Kryeministrin”, por tani raporti thjesht vë në dukje se roli i saj “përfshin një sërë detyrash parlamentare dhe diplomatike”. Në veçanti, në vend që të bëjë vizita shtetërore, ajo tani thjesht “pret” krerët e tjerë të shtetit.

Telegrafi gjithashtu vë në dukje se “orari i detyrave të Mbretëreshës” është shtrirë në “vizitat e programit mbretëror” pasi “Mbretëresha mbështetet shumë nga anëtarët e tjerë të familjes mbretërore që kryejnë detyra zyrtare në emër të Madhërisë së Saj”. Këto ndryshime vijnë mes problemeve të lëvizshmërisë së Mbretëreshës teksa Princi Charles po merr më shumë nga përgjegjësitë e saj.

(Panorama.al)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.