Mbretëria e Bashkuar në bisedime me talebanët për të evakuuar qytetarët britanikë, i dërguari i Johnson mbërrin në Katar

Mbretëria e Bashkuar ka hapur bisedimet me talebanët për të siguruar “kalim të sigurt” nga Afganistani për qytetarët e saj dhe afganët që kanë punuar për qeverinë britanike.

Përfaqësuesi special i kryeministrit Boris Johnson për tranzicionin afgan, Simon Gass, fluturoi në Doha, Katar, për të takuar përfaqësuesit talebanë, sipas një deklarate të qeverisë të martën vonë.

“Gass po takohet me përfaqësuesit e lartë talebanë për të nënvizuar rëndësinë e kalimit të sigurt nga Afganistani për shtetasit britanikë dhe ata afganë që kanë punuar me ne gjatë njëzet viteve të fundit,”- thuhej në deklaratë.

Talibanët janë zotuar të lejojnë afganët të vijnë dhe të dalin përballë thirrjeve të komunitetit ndërkombëtar për të respektuar këtë angazhim në ditët pas tërheqjes nga SHBA të martën.

Më shumë se 8,000 afganë që ndihmuan forcat e NATO -s dolën nga Afganistani dhe qeveria britanike tha se do t’u jepet leje e pacaktuar për të qëndruar.

Por Johnson është kritikuar pasi shumë afganë që ndihmuan NATO -n – dhe kanë të drejtë të lëvizin në Mbretërinë e Bashkuar – besohet se kanë mbetur të bllokuar në Afganistan, ku ata janë në mëshirën e talebanëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.