Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia nisin një pakt historik të sigurisë

11:20 16/09/2021

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia kanë njoftuar një pakt të veçantë sigurie për të ndarë teknologjitë e përparuara, duke përfshirë njohuritë e nëndetëseve me energji bërthamore.

Së bashku me teknologjinë, bazat industriale dhe zinxhirët e furnizimit gjithashtu do të ndahen.

Vendet besojnë se marrëveshja është jetike për të mbrojtur interesat e tyre në rajonin Indo-Paqësor, ku Kina ka një prani ushtarake në rritje.

Pakti gjithashtu mund të shohë që Australia të anulojë një marrëveshje për ndërtimin e nëndetëseve të dizajnuara franceze, raportojnë mediat australiane.

Franca fitoi një kontratë prej 50 miliardë dollarësh për të ndërtuar 12 nëndetëse për Marinën Australiane në vitin 2016.

Marrëveshja ishte kontrata më e madhe mbrojtëse e Australisë ndonjëherë.

Sidoqoftë, ndërtimi i nëndetëseve është goditur me vonesa kryesisht për shkak të kërkesës së Canberra që shumë përbërës të burojnë në vend.
Të mërkurën, Presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri britanik Boris Johnson dhe homologu i tij australian Scott Morrison lëshuan një deklaratë të përbashkët mbi fillimin e partneritetit të ri të sigurisë, të etiketuar “Aukus”.

“Si nisma e parë nën Aukus … ne angazhohemi për një ambicie të përbashkët për të mbështetur Australinë në blerjen e nëndetëseve me energji bërthamore për Marinën Mbretërore Australiane. Kjo aftësi do të promovojë stabilitetin në Indo-Paqësorin dhe do të vendoset në mbështetje të vlerave dhe interesave tona të përbashkëta,” thuhej në deklaratë.

Ai vazhdoi duke thënë se pakti i mbrojtjes do të përqëndrohej gjithashtu në aftësitë kibernetike, inteligjencën artificiale dhe “aftësitë shtesë nënujore”.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se kjo është një marrëveshje shumë domethënëse e mbrojtjes.

Një pikë e përforcuar nga fakti se udhëheqësit e Britanisë, Shteteve të Bashkuara dhe Australisë janë shfaqur së bashku me video konferencë për të shpallur këtë partneritet. Ai nënvizon gjithashtu rëndësinë në rritje të rajonit Indo-Paqësor për SHBA dhe Britaninë. Do të ketë pasoja për dy vende të tjera.

Së pari, Franca, një aleate e NATO -s, e cila kishte nënshkruar një marrëveshje për të ndërtuar një flotë nëndetëse elektrike me naftë për Marinën Australiane. Ajo marrëveshje tani ka mbaruar.

E dyta është Kina. Megjithëse zyrtarët britanikë këmbëngulin se marrëveshja e re e mbrojtjes nuk është përgjigje për asnjë vend, qeveria britanike thotë se ka të bëjë me sigurimin e sigurisë dhe stabilitetit në rajon, si dhe mbështetjen e një “rendi të bazuar në rregulla” paqësore.

Dhe nuk është sekret që Britania, SHBA dhe Australia ndajnë shqetësimet për ushtrinë kineze të ndërtuar në Indo-Paqësorin.

Johnson tha se të tre kombet ishin aleatë natyrorë dhe se aleanca “do të na sjellë më afër se kurrë”.

“Ky partneritet do të bëhet gjithnjë e më jetik për mbrojtjen e interesave tona, dhe mbrojtjen e njerëzve tanë në shtëpi,” tha ai.

Deklarata e përbashkët tha se Indo-Paqësori ishte një rajon me pika të mundshme të ndezjes, duke përfshirë mosmarrëveshjet territoriale të pazgjidhura, kërcënimet nga terrorizmi dhe një problem me krimin e organizuar./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *