Mbretëria e Bashkuar trajnon ushtarët ukrainas për të përdorur automjete të blinduara britanike

mbreteria e bashkuar trajnon ushtaret ukrainas per te perdorur automjete te blinduara britanike
mbreteria e bashkuar trajnon ushtaret ukrainas per te perdorur automjete te blinduara britanike

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka zbuluar se dhjetëra ushtarë ukrainas po stërviten në MB, duke mësuar se si të përdorin 120 automjete të blinduara britanike përpara se të kthehen me ta për të luftuar në luftën kundër Rusisë .

Forcat britanike po trajnojnë gjithashtu homologët ukrainas në Poloni se si të përdorin raketat kundërajrore, tha kryeministri.

Mund të them se aktualisht po trajnojmë ukrainasit në Poloni për përdorimin e mbrojtjes kundërajrore, dhe në fakt në Mbretërinë e Bashkuar për përdorimin e automjeteve të blinduara”, tha Johnson.

Britania ka rënë dakord të dërgojë të paktën 120 automjete të blinduara, 80 prej të cilave janë mjete lëvizëse të mbrojtura Mastiff, Husky dhe Wolfhound, për të cilat ushtria britanike thotë se janë të dizajnuara për t’u përdorur në “lufta, mbështetje luftarake dhe role shërbimi luftarak” duke i shtyrë trupat prapa dhe deri në vijat e para

40 automjetet e tjera janë për zbulim luftarak, duke përfshirë Spartanin, i cili mund të mbajë katër ushtarë plus një ekuipazh prej tre vetash, ambulanca samaritane, automjete komanduese të blinduara Sultan dhe automjete të blinduara rikuperimi Samson.

Trajnimi për ta zgjat disa javë, thanë burimet e mbrojtjes, kryesisht në mënyrë që ukrainasit të mund të familjarizohen me sistemet e kontrollit në dispozicion.

Forcat britanike në Poloni kuptohet se po trajnojnë ushtrinë ukrainase në përdorimin e sistemit raketor të mbrojtjes ajrore Starstreak dhe automjeteve Stormer nga të cilat lëshohen armët.

Ne po lëvizim, së bashku me aleatët tanë, për të ofruar lloje të reja pajisjesh që ndoshta ukrainasit nuk do të kishin pasur përvojë të mëparshme, kështu që është e arsyeshme që ata të marrin trajnimin e nevojshëm për ta përdorur atë sa më mirë,” tha zëdhënësi i Johnson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts