Mbrojtje gjermane për Izraelin në GJND, Namibia: Dikush që nuk ka shlyer ende gjenocidin që shfarosi 70 mijë njerëz nuk mund të jetë palë e tretë në një proces

mbrojtje gjermane per izraelin ne gjnd namibia dikush qe nuk ka shlyer ende gjenocidin qe shfarosi 70 mije njerez nuk mund te jete pale e trete ne nje proces

Namibia ka dënuar ish-sundimtarin kolonial gjerman për refuzimin e një rasti në një gjykatë të OKB-së që akuzonte Izraelin për kryerjen e gjenocidit në Gaza. Gjermania ka ofruar të ndërhyjë në emër të Izraelit në çështjen e ngritur nga Afrika e Jugut në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) në Hagë. Presidenti Hage Geingob i kërkoi Gjermanisë të “rishqyrtojë vendimin e saj të parakohshëm për të ndërhyrë si palë e tretë në mbrojtje”.

Në vitin 2021 Berlini pranoi kryerjen e gjenocidit në Namibi. Kolonizatorët gjermanë masakruan më shumë se 70,000 njerëz Herero dhe Nama midis 1904 dhe 1908. Historianët e konsiderojnë këtë si gjenocidin e parë të shekullit të 20-të.

Presidenti Geingob tha se Gjermania nuk mund të “shprehte moralisht angazhimin ndaj Konventës së Kombeve të Bashkuara kundër gjenocidit, duke përfshirë shlyerjen për gjenocidin në Namibi” dhe në të njëjtën kohë të mbështeste Izraelin. “Qeveria gjermane ende nuk ka shlyer plotësisht gjenocidin që ka kryer në tokën namibiane”, shtoi ai.

Të premten, qeveria gjermane tha se akuza për gjenocid kundër Izraelit ishte plotësisht e pabazuar dhe përbënte një “instrumentalizim politik” të konventës së OKB-së për gjenocidin.

“Në funksion të historisë së Gjermanisë dhe krimit kundër njerëzimit të Holokaustit, qeveria e sheh veten si veçanërisht të përkushtuar ndaj konventës së gjenocidit”, thuhet në deklaratë. Ai tha se Hamasi – i cili sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke shkaktuar luftën aktuale – synonte të shkatërronte Izraelin, i cili po vepronte në vetëmbrojtje.

Që atëherë, Izraeli ka vrarë rreth 24,000 njerëz, kryesisht fëmijë dhe gra, në sulmet e tij hakmarrëse në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi. OKB-ja dhe organizatat humanitare kanë paralajmëruar për rrezikun e urisë në Gaza, si dhe përhapjen e sëmundjeve në mesin e njerëzve të zhvendosur dhe kanë kërkuar që të lejohet më shumë ndihma në territor.

Shkalla e përgjigjes izraelite bëri që Afrika e Jugut t’i kërkonte GJND-së të shqyrtonte nëse Izraeli po kryen gjenocid kundër palestinezëve në Gaza. Rasti i Pretorias përfshinte një sërë shkeljesh të supozuara izraelite, nga vrasja pa dallim e civilëve palestinezë deri te shkatërrimi me shumicë i infrastrukturës së Gazës. Izraeli e ka hedhur poshtë me forcë akuzën, duke e quajtur atë “të pabazë” dhe ekipi i tij ligjor ishte i ashpër për nënshtrimin e Afrikës së Jugut, duke argumentuar se nëse dikush ishte fajtor për gjenocid, ai ishte Hamasi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts