Mburoja e fundit në Baltik, NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin Baltik.

Dy avionët e Forcave Ajrore daneze mbrojnë dhe monitorojnë kufijtë e jashtëm të NATO-s që nga sulmi në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2. Ndërsa gazi del në sipërfaqe nga katër çarje në tubacionet e Nord Stream, qytetarët e Bornholmit ndjejnë se konflikti po afrohet.

Avionët që kushtojnë 15 milionë euro janë gati të ngrihen në ajër në pesë minuta, ndërsa janë të pajisur me sistemet më moderne të armëve.

Ministri i Mbrojtjes i Danimarkës, Morton Bødskov për BILD: Deti Baltik është dhe do të vazhdojë të jetë një rajon me tensione të larta. Ne shikojmë se rusët vazhdojnë të testojnë kufijtë tanë. Kjo është arsyeja pse avionët janë stacionuar këtu, për të qenë në gjendje të reagojnë ndaj kësaj më shpejt.”

Sakaq, avionët luftarakë F-16 ishin të parët që zbuluan gazin qëdilte nga tubacionet e Nord Stream.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts