McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë/ “SPAK duhet të provojë se askush nuk është mbi ligjin”, Bardhi: Marrëdhënia me Ramën tregon se…

mcgonigal pranon te gjitha akuzat e lidhura me shqiperine spak duhet te provoje se askush nuk eshte mbi ligjin bardhi marredhenia me ramen tregon se
mcgonigal pranon te gjitha akuzat e lidhura me shqiperine spak duhet te provoje se askush nuk eshte mbi ligjin bardhi marredhenia me ramen tregon se

Gazment Bardhi ka reaguar në lidhje me çështjen “McGonigal” dhe shpalljen e tij si fajtor në lidhje me akuzat në lidhje me Shqipërinë.

Në një posti në rrjetin social Facebook, Bardhi shkruan se pranimi i fajësisë nga McGonigal, duke shpjeguar se marrëdhënien me Edi Ramën, bëjnë urgjente një përgjigje edhe nga drejtësia shqiptare.

Më tej ai shkruan se SPAK ka detyrimin që të informojë opinionin publik mbi fazën ku ndodhet hetimi mbi këtë çështje.

Postimi i plotë:

Veprat janë ato që mbeten!

Në 24 Janar 2023 kam kallëzuar në SPAK Edi Ramën mbi dosjen amerikane të ish zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal. Ai i ka shërbyer Edi Ramës për interesat e tij politikë dhe, si shpërblim, është paguar prej Edi Ramës me para të zeza.

Pranimi i fajësisë nga McGonigal, duke shpjeguar se marrëdhënien me Edi Ramën e krijoi për efekt të biznesit, bëjnë urgjente një përgjigje edhe nga drejtësia shqiptare.

Drejtësia amerikane ka provuar dhe ish zyrtari i FBI-së ka pranuar se në takimin me Edi Ramën në Shtator 2017, ai kishte shfaqur interes për një koncesion shumë të madh në fushën e naftës, me lidhje indirekt me gjigandin rus të naftës GAZPROM. 6 muaj pas këtij takimi, në Mars 2018, Ministria e Energjisë shpalli fitues për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG, të lidhur me miqtë e McGonigal.

Gjykatat shqiptare kanë konstatuar se përzgjedhja e kompanisë në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender.

SPAK ka detyrimin që të informojë opinionin publik mbi fazën ku ndodhet hetimi mbi këtë cështje. Shqiptarët kanë të drejtë të dinë, nëse SPAK-u i ka kërkuar apo jo drejtësisë amerikane të dhënat e dosjes, si dhe t’i përgjigjet pritshmërisë së qytetarëve për barazi para ligjit.

Shkëmbimi i ndërsjelltë i favoreve midis Edi Ramës dhe McGonigal është njësoj krim si në SHBA, edhe në Shqipëri. SPAK duhet të na provojë se askush nuk është mbi ligjin! Askush! Përfshirë Edi Ramën!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts