“Më futi dorën në të pasme dhe…”, skandali në Britaninë e Madhe, zbulohen dhjetëra abuzime seksuale nga mësuesit e Yoga-s

me futi doren ne te pasme dhe skandali ne britanine e madhe zbulohen dhjetera abuzime seksuale nga mesuesit e yoga s

Kur Clair Yates u largua nga bota bankare për t’u bërë mësuese joga, ajo mendoi se po i bashkohej një “profesioni etik”.

Ajo shpejt zbuloi se praktika ka toleruar ngacmimin dhe abuzimin seksual nga mësuesit dhe drejtuesit për dekada. “E kuptoj pse njerëzit duan të mbyllin sytë,” tha Yates. “Askush nuk dëshiron të përballet me këtë, por ne kemi nevojë, sepse nëse nuk e bëjmë, ne jemi bashkëfajtorë.”

Forcat e policisë në të gjithë vendin po hetojnë të paktën pesë raste të abuzimit seksual pasi Unioni i Mësuesve të Jogës (YTU) mori raporte të shumta menjëherë pas krijimit të tij në tetor 2020.

“Ne kemi pasur 39 anëtarë të veçantë që kanë bërë zbulime të ngacmimeve dhe abuzimeve seksuale dhe anëtarësimi ynë është shumë i ulët,” tha Yates nga studio e saj në shtëpi në Sidcup, Kent. “Disa anëtarë kanë zbulime të shumta. Rastet variojnë nga sulmet seksuale gjatë asistimeve praktike [kur mësuesit i ndihmojnë studentët në pozicione], deri tek mësuesit e lartë që kanë marrëdhënie seksuale detyruese seriale me njerëzit për të cilët ata janë përgjegjës për t’i mësuar, përkujdesje dhe deri në përdhunim.

“Gratë vijnë tek ne në shifra të larta, sepse nuk ka ku të shkojnë tjetër. Sindikata nuk u krijua për të marrë zbulime. Menduam se do të flisnim për pagën.”

Sindikata akuzon British Wheel of Yoga (BWY), organi qeverisës kombëtar, për dështimin për të ofruar rregullore të mjaftueshme dhe se nuk u ofron të mbijetuarve të shkeljeve seksuale një vend të përshtatshëm për të raportuar rastet e tyre.

 Methode Times Prod Web Bin 78312f04 09d5 11ed 8c31 545bf77a6173
Methode Times Prod Web Bin 78312f04 09d5 11ed 8c31 545bf77a6173

Yates, 48 vjeçe, një anëtare e grupit të punës kundër ngacmimit seksual të sindikatës, tha se përgjigja e organit qeverisës ishte “mjerisht e papërshtatshme”.

Ajo tha: “BWY iu dha statusi i organit qeverisës në 1995, por është një situatë e çrregullt sepse ka shoqata të tjera që mësuesit mund të bashkohen dhe nuk keni nevojë të jeni fare anëtar i një organizate nëse nuk dëshironi. Për sa kohë që jeni i siguruar, mund të jepni mësim.
Është krejtësisht e parregulluar. Ekziston një mundësi e madhe për ndryshim, por duket sikur BWY nuk dëshiron të jetë ajo organizatë që udhëheq ndryshimin.
Aktualisht nëse ngacmohemi seksualisht në punë si mësues joga, nuk kemi ku të drejtohemi, ku të raportojmë. Në thelb jemi vetëm”.

Yates, e cila ka qenë mësuese joga që nga viti 2011, u sulmua seksualisht nga një mësues i moshuar mashkull gjatë trajnimit të vazhdueshëm të zhvillimit profesional.

“Gjatë trajnimit një mësues mashkull erdhi tek unë pa paralajmërim dhe vuri dorën nën këmbën time dhe rrëshqiti dorën në të pasme dhe aq larg sa maja e gishtit të tij ishte në anusin tim,” tha ajo.

“Reagimi im instinktiv ishte të bërtisja: ‘Oi! ëfarë po ndodh?’
“Reagimi i tij ishte të thoshte: ‘Për çfarë po bërtisni? Kjo është një asistencë standarde.’

“Çfarë do të bënte anatomikisht vendosja e gishtave të tij në prapanicë për të ndihmuar pozicionimin tim? Në çdo mjedis tjetër do të konsiderohej sulm seksual, por për shkak se ndodh në një klasë yoga, konsiderohet në rregull midis pjesëve të mëdha të komunitetit të mësimdhënies së yogës”.

Që nga vdekja në vitin 2009 e Pattabhi Jois, themeluesit të praktikës së jogës Ashtanga, janë shfaqur akuza se ai ishte një grabitqar seksual. Ai popullarizoi shumë nga asistimet që janë bërë të zakonshme mes mësuesve.

Yates tha: “Tani ne e dimë se ishte abuzim seksual që këto asistime duhet të ndalen”. Ajo tha se një sekret i mbajtur prej kohësh në komunitetin e jogës ishte se disa mësues të moshuar meshkuj abuzuan me pozitat e tyre të pushtetit kur jepnin kualifikime.

“Kurset e trajnimit të mësuesve mund të zgjasin vite dhe ndonjëherë mësuesit kanë marrëdhënie seksuale të shumta me nxënësit”, tha ajo. “Ka pasur raste kur gratë janë rregulluar, janë manipuluar mësimet shpirtërore… Gratë janë zhvendosur ngadalë përgjatë një rruge drejt abuzimit serioz shpirtëror dhe seksual të ritualizuar.”

Një e mbijetuar e këtij abuzimi, e cila dëshironte të mbetej anonime, tha për The Times: “Steka ishte e lartë. Nëse nuk do të kisha kaluar me të, do të isha shmangur nga i gjithë komuniteti.”

Gillian Shippey, 50 vjeç, një instruktore yoge për 22 vjet, iu bashkua YTU-së pasi kërkoi këshilla për abuzim seksual më shumë se 20 vjet më parë ndërsa trajnohej për të qenë mësuese.

Ajo ishte në të njëzetat e hershme dhe instruktori mashkull ishte 20 vjet më i madh se ajo. Ai është ende duke zhvilluar kurse trajnimi.
“Ai abuzoi me pushtetin e tij,” tha Shippey, me qendër në York. “Ai punoi me mua për disa muaj dhe përfundimisht i besova.”

Shippey tha se duhet të vendosen kufij të qartë – mësuesit nuk duhet të bëjnë seks me nxënësit e tyre.

Një tjetër mësuese e yogës, e cila nuk donte të identifikohej tha se kur ajo raportoi përvojën e saj të seksit me një mësues në organizatën e saj të anëtarësimit, ata “nuk kishin asnjë proces, asnjë protokoll, pa burime dhe asnjë kufi”.

Fushata e YTU, Siguria dhe Dinjiteti në Punë, një thirrje për t’i dhënë fund dhunës seksuale, po u bën thirrje të gjitha ambienteve të kenë një politikë të qartë dhe të dukshme të ngacmimit seksual në studiot dhe palestrat e jogës.

Ajo kërkon që organet akorduese ta bëjnë trajnimin për ngacmimin seksual të detyrueshëm për të gjithë mësuesit dhe organet drejtuese dhe organizatat e anëtarësimit për të futur mekanizma të qarta raportimi.

Hayley Johns, sekretare e YTU, tha se procedura e ankesave të BWY ishte në dispozicion vetëm për anëtarët e saj. Nuk kishte asnjë udhëzim se çfarë hapash duhet të ndërmerren nëse mësuesit e yogës abuzojnë me pozicionin e tyre. Ajo tha se shumica e njerëzve në çdo klasë nuk do të ishin anëtarë të BWY.

Johns pyeti: “Si mund të jetë e përshtatshme një procedurë ankese për qëllimin nëse nuk është e aksesueshme? Një procedurë transparente e ankesave duhet të jetë minimumi për çdo organizatë etike.”

Diana O’Reilly, kryetare e BWY, tha se organizata kishte “standardet më të larta etike për kurset tona të trajnimit dhe akreditimit”. Ajo tha se organi nuk kishte fuqinë për të rregulluar politikat që shfaqnin ambientet private ose për të krijuar trajnime të detyrueshme për organizatat e tjera.

“Ajo që bën BWY është të sigurojë që mësuesit tanë dhe ata që trajnohen me shoqatat tona të akredituara të kuptojnë përgjegjësitë e tyre ndaj studentëve të tyre,” tha ajo. “A duhet bërë një ankesë për një nga mësuesit tanë… BWY do të nisë një hetim anonim. BWY ka pasur gjithmonë detajet tona mbrojtëse në faqen tonë të internetit për anëtarët dhe jo anëtarët.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts