“Më hyri në banesë dhe më ofroi një sanduiç”, gazetarja rrëfen mes lotësh makthin se si përndiqej nga 54-vjeçari, maniaku u dënua vetëm me shërbim prove

Një ish-prezantuese e lajmeve televizive ka bërë thirrje për një rishikim të trajtimit të ndjekësve nga sistemi i drejtësisë pasi një rast që zhvilloi një “fushatë hakmarrjeje” kundër saj i shpëtoi burgut. Isla Traquair tha se ajo pësoi makthe dhe u detyrua të largohej nga shtëpia e saj në buzë të Cotswolds pasi u ndoq nga Jonathan Barrett.

Ish-prezantuesja në STV, ITV dhe Channel 5 deklaroi dje në gjykatë se sjellja e Barrett kishte qenë më e frikshme sesa “përballja me vrasës” në punën e saj si gazetare. 42-vjeçarja tha se kjo përvojë e la atë të paaftë për të ngrënë ose për të fjetur siç duhet.
Ajo tha se shkalla e dënimit në rastet e ndjekjes ishte aq e ulët saqë ndihej sikur nuk kishte “shpëtim” për viktimat.
“Procedurat gjyqësore mund të kenë përfunduar sot, por sprova ime nuk ka përfunduar. Nuk e di nëse do të ndihem ndonjëherë e sigurt. E vetmja gjë që do të më kishte bërë të ndihesha e sigurt përkohësisht është nëse ai do të burgosej. U jam një nga viktimat ‘fat’. Jam e vetëdijshme se ai mori orët maksimale të shërbimit në komunitet, por a do ta ndalojë kjo? Unë u informova se raporti i provës thoshte se ai nuk e pranonte krimin dhe se kishte një pikëpamje të shtrembëruar për mua. Kjo është jashtëzakonisht shqetësuese për të dëgjuar.”, tha gazetarja.

  • foto galeri
  • foto galeri

54-vjeçari Barrett, tronditi Traquair në mars 2021, menjëherë pasi ajo u zhvendos në shtëpinë e saj të shekullit të 18-të në Ëiltshire. Ai u ngjit mbi murin e kopshtit dhe hyri në shtëpi për t’i ofruar asaj një sanduiç. Ajo u frikësua aq shumë nga Barrett saqë shpenzoi mijëra paund për të fortifikuar shtëpinë e saj me gardhe dhe kamera sigurie përpara se të largohej vonë një mbrëmje për të qëndruar në shtëpinë e një miku. Barrett mohoi të kishte përndjekur ose ngacmuar Traquair. Ai pretendoi se ishte ajo që u “fiksua” me të. Ai u urdhërua të kryente 300 orë shërbim në komunitet dhe të paguante 715 paund si shpenzime pasi u dënua për ndjekje. Atij i ishte dhënë gjithashtu një urdhër ndalimi për të mos kontaktuar Traquair ose për të hyrë ose kontrolluar në pronën e saj për një vit.

“Rastet e përndjekjes duhet të trajtohen ndryshe dhe unë do të sugjeroja që nga dita e parë, përndjekësit e dyshuar duhet të vlerësohen psikologjikisht, sepse ata po demonstrojnë sjellje obsesive të fiksuar ndaj një personi. “Parandalimi është më i mirë se kurimi dhe duhet të jetë absolutisht standarde që ata t’i nënshtrohen trajtimit nëse gjenden fajtorë për ndjekje. I gjithë sistemi ka nevojë për një rishikim – nga trajnimi i policisë, deri te dënimi.”. Traquair, me origjinë nga Aberdeen, kishte kërkuar të paraqitej në gjykatën e magjistratëve të Salisbury për të përshkruar ndikimin “shkatërrues” të veprimeve të Barrett. Traquair ishte në lot ndërsa tha: “Të shkruaj këtë deklaratë shumë të shkurtër është një nga gjërat më të vështira që më është dashur të shkruaj ndonjëherë. Zakonisht shkruaj për njerëz të tjerë dhe nuk e kisha menduar kurrë se do të përfundoja në këtë pozicion.. Unë kam qenë e frikësuar dhe në një gjendje frike për sigurinë time që nga fillimi i vitit 2021. Gjërat u bënë aq keq saqë u desha të largohesha nga shtëpia ime papritmas. Një miku im priti vonë natën që të flija në divanin e tyre. Çdo aspekt i jetës sime ka ndikuar negativisht.

“Efekti tinëzar i sjelljes së çrregullt të Barett për të më frikësuar dhe për të më shkaktuar frikë ka qenë shkatërrues. Sjellja e tij më ka dëmtuar shëndetin fizik dhe atë mendor. Unë kam qenë e mbushur me ankth. Kam qenë në disa nga vendet më të rrezikshme në botë, duke u përballur me vrasës . . . Por kurrë nuk jam ndjerë aq e frikësuar sa në një shtëpi të largët në Ëiltshire rurale. Nuk ndihesha e sigurt të largohesha nga shtëpia ime ose të shëtisja qenin tim. Nuk ndihesha e sigurt për të veshur rroba të caktuara dhe as nuk ndihesha e sigurt brenda shtëpisë sime. Nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të largohesha nga shtëpia ime e bukur. Nuk mund ta shoh veten duke jetuar në këtë shtëpi, ndërsa ky përndjekës jeton aty afër.”, rrëfeu ajo.

Barrett, i cili jeton në një shtëpi me një dhomë gjumi gjysmë të shkëputur në fshatin Corsham, në Ëiltshire, u dënua për një akuzë për ndjekje. Mina Searles, magjistratja kryesore, i tha Barrett se ai mund të dërgohej në burg nëse nuk do t’u përmbahej kërkesave të vendosura nga gjykata. Barrett u urdhërua gjithashtu të paguante shpenzimet gjyqësore që arrinin në 715 £. Pas rastit, Traquair tha: “Përndjekja është krimi që ka më shumë gjasa të rezultojë në përdhunim, vrasje ose dëmtim serioz sipas ekspertëve. E megjithatë, duket se është një nga krimet më të anashkaluara, me përqindje tronditëse të ulëta dënimesh.”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts