Më i rrezikshmi në sistemin diellor, ja kur mund të përplaset me Tokën asteroidi “Bennu”

Bennu, asteroidi i dytë më i rrezikshëm në sistemin tonë diellor nuk do të përplaset në planetin tonë deri në vitin 2182.

Një studim i ri ka rritur probabilitetin që asteroidi Bennu të godasë Tokën nga tani deri në vitin 2300. Asteroidi i tipit C, i cili renditet si një “objekt potencialisht i rrezikshëm” për jetën e njerëzve, u zbulua në 1999.

Bennu është një nga dy asteroidët më të rrezikshëm të njohur në sistemin diellor. Edhe pse shanset janë rritur, shkencëtarët kanë thënë se probabiliteti është ende midis 1 në 2,700 (rreth 0.037%). Studimi përdori të dhëna nga anija kozmike OSIRIS-REx për të llogaritur më mirë lëvizjet e Bennu, sipas një njoftimi për lajmet e NASA-s.

Studiuesit kanë qenë në gjendje të përjashtojnë disa skenarë ndikimi, por kanë rritur probabilitetin e përgjithshëm për ndikim në 24 Shtator 2182.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *