Më pak se 13% e popullsisë e vaksinuar/ Bosnja shënon shkallën më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19 në Europë, zbrazen qendrat e vaksinimit

Ndërsa spitalet në të gjithë Bosnjën përsëri po mbushen me pacientë Covid-19, vendet e vaksinimit janë kryesisht të zbrazëta dhe vaksinat e papërdorura të koronavirusit po i afrohen shpejt datave të skadimit të tyre.

Nga fundi i pranverës, megjithatë, qindra mijëra doza filluan të derdheshin në vend. Por pas një nxitimi fillestar të njerëzve që bërtisnin për të goditur, kërkesa për të shtëna u ngadalësua shpejt.

Bosnja ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë nga koronavirusi në Evropë në 4.5%, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Dr Edin Drljevic, specialist i sëmundjeve infektive në një nga spitalet më të mëdhenj të Bosnjës, në Sarajevë, mendon se shkëputja është pjesërisht si rezultat i dështimit të autoriteteve për të promovuar siç duhet vaksinimin kundër Covid-19.

Deri më tani, pak më pak se 13% e 3.3 milionë njerëzve të Bosnjës janë vaksinuar plotësisht, ndër  më të ulëtat në Evropë. Edhe njerëzit që janë të gatshëm të vaksinohen po i shtyjnë të dhënat në mënyrë që ata të zgjedhin vaksinën që duan në vend që të marrin cilindo që është në dispozicion.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *