“Më pëlqen Premier Liga”, rrëfehet Strakosha për prestigjozen britanike: Ju tregoj ëndrrën time më të madhe

Thomas Strakosha ka folur për prestigjiozen britanike “The Guardian”, nga ku është intervistuar duke rrëfyer si është apasionuar me rolin e portierit, Premier Ligën, Kombëtaren shqiptare dhe tifozët:

strakosha

Anglia – “Përballja me Anglinë është shumë emocionuese për ne dhe një moment shumë i madh për të gjithë sepse mendoj se Anglia ka disa nga talentet më të mira në botë dhe mendoj se Premier Liga është kampionati më i mirë në botë. Të luash kundër lojtarëve nga Anglia është gjithmonë emocionuese dhe të lejon të dish se je në një nivel për të garuar me ta.

Stadiumi pa spektatorë – “Unë mendoj se do të ishte e pabesueshme, veçanërisht tani me situatën e COVID-19. Do të jetë me të vërtetë mirë për ta, pasi ka qenë vërtet e vështirë.

Premier Liga – “Më pëlqen se si ata luajnë në Premier Ligë. Ata luajnë shpejt, ka kaq shumë goditje dhe ka kaq shumë punë për të bërë. Më pëlqen të bëj shumë punë, pasi më lejon të tregoj më të mirën time dhe të ngre adrenalinën time. Unë besoj se Premier Ligë ka futbollin më të mirë: shpejtësinë, reagimin që mund të shihni në lojë. Ka ndeshje që janë 3-0 deri në minutën e 88-të dhe përfundojnë 3-3.”

Atmosfera e tifozëve – “Ata kanë momente të çmendura, dhe tifozët janë kaq afër fushës, sa është e pabesueshme. Do të dëshiroja të luaja dy ndeshje në ditë për shkak të ndjenjës së pabesueshme. Kur kam qenë për të luajtur ndeshje miqësore kundër ekipeve angleze, atmosfera ishte e pabesueshme. Është ëndrra e të gjithëve për të luajtur në Premier Ligë. ”

I apasionuar pas rolit të portierit – “Unë kam qenë i dashuruar me futbollin që kur kam qenë i vogël për shkak të babait tim që luante. Unë u dashurova vërtet herët me rolin e portierit, gjithashtu. Më pëlqente të vishja doreza, të shihja babanë tim që kap topin dhe të ruante goditjet për të ndaluar realizimeve të ekipeve. Për mua ishte dashuri me shikim të parë. Ajo që babai im dhe familja ime më thanë për jetën, jo vetëm për futbollin, është se punëtorët e zellshëm mund të kenë karriera të shkëlqyera në cilindo industri që ata zgjedhin.”

Kombëtarja shqiptere – “E vetmja gjë që duhet të bëjmë tani është të jemi mjaft të saktë dhe të shohim ndeshje për ndeshje për të bërë realitet ëndrrën tonë për të shkuar në Kupën e Botës. Mendoj se kemi talentin e duhur dhe me stafin dhe trajnerin kemi një situatë të mirë për të sjellë së bashku stilet nga vende të ndryshme për të krijuar një stil të një ekipi në Shqipëri. ”

PANORAMASPORT.AL

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.