Më shumë se 100 roje burgu mbahen peng në Ekuador në mes të gjendjes së jashtëzakonshme

me shume se 100 roje burgu mbahen peng ne ekuador ne mes te gjendjes se jashtezakonshme

Të paktën 125 roje burgu dhe 14 punonjës administrativë po mbaheshin peng në pesë burgje në Ekuador, ndërsa trazirat civile mbarëkombëtare vazhduan pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme nga presidenti Daniel Noboa.

Rojet dhe punonjësit po mbahen nga të burgosurit në ambientet e paraburgimit në Azuay, Cañar, Tungurahua, Cotopaxi dhe Napo, tha Ministria e Brendshme.

Informacioni për shëndetin e pengjeve nuk ishte i disponueshëm menjëherë, por nuk kishte ende një indikacion se dikush ishte vrarë, tha Adm. Jamie Vela, kreu i Komandës së Përbashkët të Forcave të Armatosura.

Situata e pengjeve erdhi mes kaosit dhe dhunës së përhapur pasi Noboa shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në mbarë vendin të hënën.

“Është koha për të luftuar grupet terroriste,” tha Noboa në spanjisht në mediat sociale. “Ne do t’i kthejmë paqen popullit ekuadorian.”

Noboa, i cili u zgjodh vjeshtën e kaluar, i kishte premtuar publikut se do t’i bënte prioritetet e tij çështjet e sigurisë dhe ekonomike.

Shpallja e tij e gjendjes së jashtëzakonshme pasoi raportet për një arratisje nga burgu nga José Adolfo Macías Villamar, i njohur si “Fito”, një lider i supozuar i bandës Los Choneros, i cili thuhet se ka lidhje me kartelin Sinaloa. Ai ishte dënuar me akuza përfshirë trafik droge dhe vrasje në vitin 2011 dhe mbahej në një burg të sigurisë së lartë në Guyaquil.

Më shumë se 3,000 oficerë policie janë mobilizuar për ta arrestuar atë, thanë zyrtarët.

Persona të armatosur sulmuan një stacion televiziv në Guayaquil, qyteti më i populluar, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të martën, dhe duke bërë thirrje që Noboa t’i japë fund goditjes së tij ndaj krimit të organizuar. Burrat që sulmuan TC Televisión, një rrjet shtetëror, u arrestuan pas një përplasjeje me policinë.

Noboa të martën i quajti trazirat një “konflikt të armatosur të brendshëm”, duke thënë se autorët ishin “terroristë”. Ai vendosi forca të armatosura në të gjithë vendin për të “vendosur kontrollin”, tha zyra e tij në një postim në X.

Bastisjet po kryheshin në të gjithë vendin, me anëtarët e dyshuar të bandave të organizuara kriminale që u arrestuan ndërsa policia u përball me dhunën.

Një burrë që mbante një automatik, një pushkë dhe dy pistoleta u arrestua si i dyshuar në një shpërthim me bombë në një stacion policie në Huaquillas, tha policia kombëtare.

Gjashtë burra u arrestuan pasi një makinë patrullimi u hodh me bombë dhe tre oficerë me uniformë u morën peng, tha Ministria e Brendshme.

Njëzet e dy fishekë u gjetën pranë një karburanti, tha policia kombëtare.

Policia kombëtare tha se 11 persona u vranë në Guayaquil të martën.

Ndërsa vendi përpiqet të rimarrë kontrollin e burgjeve të marra nga të burgosurit, Noboa konfirmoi gjithashtu se rreth 1,500 të burgosur të huaj do të kthehen në vendet e tyre. Transferimet do të fillojnë këtë javë për Venezuelën, Perunë dhe Kolumbinë, tha ai.

Noboa ishte planifikuar të kishte një takim krize për të vendosur një bllokim të sinjaleve të qelive në burgje, një përpjekje tjetër për t’i dhënë fund valës së dhunës.

Të paktën 329 persona janë arrestuar dhe 195 automjete të vjedhura janë marrë përsëri nga zyrtarët e zbatimit të ligjit ekuadorian, tha Vela, kreu i Komandës së Përbashkët.

Dyzet e një persona që ishin marrë peng u shpëtuan, tha ai.

“Blloku i sigurisë që formuam që në fillim po jep rezultate dhe ne do të vazhdojmë në këtë mënyrë të bashkuar,” tha ai. “Ne do të mbetemi të bashkuar sepse vetëm kështu, me unitet, bashkëpunim dhe sakrificë do ta çojmë përpara vendin tonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts