Më shumë se 1000 gjurmë të dinosaurëve gjenden në një qytet të vogël në Kili

me shume se 1000 gjurme te dinosaureve gjenden ne nje qytet te vogel ne kili
me shume se 1000 gjurme te dinosaureve gjenden ne nje qytet te vogel ne kili

Në fshatin e vogël Huatacondo në Kilin verior janë gjetur më shumë gjurmë të dinosaurëve në Kili. Një grup shkencëtarësh kohët e fundit gjetën atje më shumë se 1000 nga këto gjurmë, sipas një raporti në Newsweek .

Pesë profesionistë nga Kili dhe jashtë saj arritën në rajonin Tarapaca në Kilin verior midis 23 majit dhe 3 qershorit, ku zbuluan disa qindra gjurmë të shtrira mbi 30 kilometra katrorë. Shkencëtarët e mbledhur vlerësuan të dhënat e mbledhura nga komuniteti lokal.

Një nga këta studiues është Christian Salazar, nga Universidad Mayor, një universitet privat në kryeqytetin e Kilit, Santiago.

“Është diçka vërtet e paprecedentë në përvojën time profesionale, e pabesueshme. Në 10 ditë, ne gjetëm më shumë se një mijë gjurmë… Ne e dimë se ka potencial të madh këtu dhe është fillimi i një projekti të madh,” tha ai për Global Times.

Më shumë se 1000 gjurmë të dinosaurëve u gjetën në një qytet të vogël në Kili.

Paleontologët janë të ngazëllyer për zbulimin pasi ai do të hedhë dritë mbi sjelljen e dinosaurëve.

Zbulimi përbëhet nga më shumë se 1000 gjurmë të lëna nga dinosaurët e rinj, të pjekur dhe të rritur theropodë dhe sauropodë që jetuan 150 milionë vjet më parë, tha burimi.

Ekipi zbuloi gjurmët e këmbëve që varionin në madhësi nga 80 centimetra në një metër, gjë që tregon se kafshët e mëdha mund të kenë arritur një gjatësi prej 12 metrash. Në një shkëmb sedimentar aty pranë, janë zbuluar gjithashtu kafshë më të vogla duke përfshirë krimbat, bimët dhe insektet.

Fosilet do të japin gjithashtu detaje mbi ekologjinë dhe temperaturën e kohës dhe vendit ku kanë jetuar ata dinosaur.

Një nga arsyet është se ka kërkesa jashtëzakonisht të veçanta që duhet të plotësohen në mënyrë që gjurmët të fosilizohen, kështu që fakti i thjeshtë që gipsat janë ende në vend gjë që i lejon studiuesit të nxjerrin shumë në lidhje me kafshën origjinale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts