Më shumë se 2.7 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina në Poloni

me shume se 2 7 milione refugjate jane larguar nga ukraina ne poloni
me shume se 2 7 milione refugjate jane larguar nga ukraina ne poloni

Rreth 2.73 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës, tha të enjten Roja Kufitare Polake.

Numri i njerëzve që kalojnë kufirin në Poloni ka rënë ndjeshëm në javët e fundit dhe numri i njerëzve që shkojnë në Ukrainë është rritur.

Të mërkurën, 24,700 kaluan në Poloni, 3% më shumë nga e marta, shkroi agjencia në Twitter, por shumë më poshtë rekordit prej 142,300 të vendosur më 6 Mars.

Numri mesatar ditor i njerëzve që kalonin kufirin nga Ukraina në Poloni para fillimit të luftës ishte 16,800.

Të martën, 20,000 njerëz kaluan në Ukrainë nga Polonia.

Disa nga refugjatët tashmë janë larguar nga Polonia. Hulumtimi i migracionit të Universitetit të Varshavës, Prof Maciej Duszczyk vlerëson se rreth 1.2-1.4 milionë kanë mbetur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts