Më shumë se 4 miliardë doza të vaksinave Covid-19 në të gjithë botën, kryeson Kina, ja renditja e shteteve

Vaksinat kundër Covid-19 në të gjithë botën i kane tejkaluar 4 miliardë 104 milionë doza.

Sipas faqes Ourëorldindata.org”, ku janë përpiluar të dhënat e vaksinës Covid-19, Kina është vendi me më shumë vaksina me 1 miliardë 640 milion doza, më pas është India me 461 milion 518 mijë, SHBA me 344 milion 930 mijë, Brazili me 140 milionë 170 mijë, 92 Gjermania me milion 50 mijë, Anglia me 84 milionë 740 mijë, Japonia me 84 milionë 10 mijë, Turqia me 72 milionë 992 mijë, Franca me 72 milionë 670 mijë.

Më pas vjen  Italia me 68 milionë 190 mijë, Indonezia me 66 milionë e 950 mijë, 65 milionë Meksika e ndjekur me 630 mijë, Rusia me 60 milionë e 996 mijë dhe Spanja me 55 milionë e 710 mijë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *