Më shumë se 40 persona të plagosur në shpërthimin e dyshuar të gazit në Kosovë

shperthim gazi ne kosove

Më shumë se 40 njerëz janë plagosur pas një shpërthimi jashtë një restoranti në Kosovën qendrore, thotë policia.

Incidenti ndodhi në qytetin e Ferizaj, duke shkatërruar hyrjen e përparme të një restoranti Steak House.

Policia ka thënë që shpërthimi ishte shkaktuar ndoshta nga një rezervuar i dëmtuar i gazit në restorant, por ka nisur një hetim.

Kreu i policisë lokale, Emin Beqiri, tha se 42 persona, përfshirë fëmijë, u plagosën.

“Të gjithë të plagosurit po marrin kujdesin e nevojshëm,” u tha Beqiri gazetarëve, duke shtuar se shpresonte të mos kishte vdekje.

Komandanti i stacionit të policisë në Ferizaj, Qazim Reka, tha se shtatë nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë, sipas BotaSot Albania. Të tjerët thuhet se po marrin trajtim mjekësor në një klinikë urgjence.

Kryetari i Ferizajit, Agim Aliu, ka deklaruar se shpërthimi ishte aq i dhunshëm sa që kalimtarët ishin në mesin e të lënduarve, së bashku me klientët në restorant.

“Pamje të tmerrshme nga shpërthimi i fuqishëm i kësaj pasdite në një nga restorantet në kompleksin e Fshatit në Ferizaj,” tha Aliu në një postim në Facebook.

“Ekipet urgjente komunale, të tilla si zjarrfikësit, ekipet e urgjencës shëndetësore, policia dhe konkurrentët e tjerë erdhën në vendin e ngjarjes menjëherë.”

Kryebashkiaku gjithashtu shprehu falënderimet e tij për shërbimet e urgjencës dhe stafin mjekësor që po trajtonin të plagosurit në spitale.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.