Më shumë se 550 blloqe apartamentesh të dëmtuara janë restauruar në rajonin e Kievit

Më shumë se 4,500 objekte, duke përfshirë më shumë se 550 blloqe apartamentesh, të cilat u dëmtuan si rezultat i agresionit të armatosur rus, janë restauruar në rajonin e Kievit.

“Rajoni i Kievit. Më shumë se 4,500 objekte janë restauruar tashmë në rajon. Këto janë ndërtesa banimi dhe blloqe apartamentesh, objekte arsimore dhe shëndetësore,” tha zëvendës shefi i zyrës së Presidentit Kyrylo Tymoshenko në një konferencë.

Timoshenko tha se më shumë se 550 blloqe apartamentesh u restauruan në rajon me ndihmën e buxheteve shtetërore dhe lokale, si dhe me burime të tjera financimi, dhe më shumë se 250 të tjera janë ende duke u rindërtuar.

Siç raportohet, forcat e mbrojtjes ukrainase çliruan rajonet e Kievit, Sumy dhe Chernihiv nga pushtuesit rusë në fund të marsit dhe në fillim të prillit. Armiku vazhdon të bombardojë zonat kufitare nga territori i Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts