Më shumë se 600 trupa u zhvarrosën në territoret e rajonit Kharkiv të çliruara nga rusët

me shume se 600 trupa u zhvarrosen ne territoret e rajonit kharkiv te cliruara nga ruset
me shume se 600 trupa u zhvarrosen ne territoret e rajonit kharkiv te cliruara nga ruset

Oficerët e zbatimit të ligjit kanë zhvarrosur tashmë më shumë se 600 trupa civilësh në territoret e rajonit të Kharkiv të çliruar nga rusët.

“Në fakt, ne kemi zhvarrosur tashmë më shumë se 600 trupa të të vdekurve në rajonin e Kharkiv. Nuk mund t’i identifikojmë menjëherë, ka një problem. Në veçanti, identifikimi bëhet përmes analizës së ADN-së, këtu punojnë laboratorë specialë. Po, partnerët tanë ndërkombëtarë na ndihmoi që kjo të mund të bëhej shpejt, por ne e kuptojmë se kjo punë kërkon javë, ndonjëherë muaj, për të përcaktuar se kush është torturuar saktësisht,” tha Ministri i Punëve të Brendshme të Ukrainës Denys Monastyrsky. Monastyrsky sqaroi se të afërmit i drejtohen oficerëve të zbatimit të ligjit për këtë çështje, mostrat e ADN-së merren, krahasohen dhe policia mund të përcaktojë identitetin e një personi të torturuar brenda një periudhe të caktuar kohore.

Ministri informoi gjithashtu se Verkhovna Rada kishte miratuar një ligj të veçantë për ADN-në, i cili do të thjeshtonte qartë procedurën për identifikimin e trupave të të vdekurve.

“Dhe në përgjithësi, natyrisht, ne e kuptojmë se çdo moment që i afrohemi fitores zbulon gjithashtu krime të reja lufte të kryera nga pushtuesit,” tha zyrtari.

Monastyrsky vuri në dukje se oficerët e zbatimit të ligjit u përballën afërsisht me të njëjtën gjë në çdo territor të çliruar nga Federata Ruse, përkatësisht dhomat e torturave të lëna nga rusët.

“Në bodrumet e disa ndërtesave, ata torturuan njerëz, trupat u nxorrën jashtë vendbanimit. Ne zbulojmë varre masive në pothuajse çdo vendbanim,” tha ai.

Ministri shprehu besimin se bota duhet të dijë se çfarë po ndodh në territoret e pushtuara nga Rusia. “Ne e kuptojmë se çdo territor i pushtuar nënkupton dhjetëra civilë të torturuar, të burgosur. Kjo është ajo me të cilën përballemi çdo ditë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts