Më shumë se 7.7 milion përballen me krizën ushqimore në Sudanin e Jugut

me shume se 7 7 milion perballen me krizen ushqimore ne sudanin e jugut
me shume se 7 7 milion perballen me krizen ushqimore ne sudanin e jugut

Përleshjet e armatosura, përmbytjet dhe thatësira në Sudanin e Jugut kanë lënë më shumë 7.7 milionë njerëz – rreth 63 për qind e popullsisë – të përballen me një krizë ushqimore.

Kombet e Bashkuara dhe qeveria e Sudanit të Jugut thanë të shtunën se kushtet ekstreme të motit, dhuna e armatosur në rritje dhe numri i personave të zhvendosur brenda vendit kanë çuar në rritjen e pasigurisë ushqimore, e cila ishte përkeqësuar që nga viti i kaluar.

“Ne do të vazhdojmë të kemi situatën që kemi në Sudanin e Jugut nëse nuk fillojmë ta bëjmë atë tranzicion për të garantuar paqen në nivelet e komunitetit,” tha Koordinatore Humanitare e OKB-së në Sudanin e Jugut Sara Beysolow Nyanti.

Sipas një raporti të përbashkët të OKB-së dhe qeverisë, popullatat që vuajnë më shumë nga mungesa e ushqimit janë të vendosura në shtetet Unity, Jonglei, Nili i Epërm, Warrap dhe Ekuatoriali Lindor.

“Derisa të adresohet konflikti, ne do të vazhdojmë t’i shohim këto shifra të rriten, sepse ajo që do të thotë është se njerëzit nuk kanë qasje të sigurt në tokat e tyre për t’u kultivuar,” tha Adeyinka Badejo, drejtoreshë në detyrë e Programit Botëror të Ushqimit në Sudanin e Jugut. “I bëjmë thirrje liderëve të vendit që të vazhdojnë në rrugën e paqes.

Presidenti i Sudanit të Jugut Salva Kiir dhe zëvendëspresidenti i tij, Riek Machar, ranë dakord javën e kaluar të rifillojnë bisedimet për integrimin e forcave të tyre rivale nën një komandë të unifikuar pas disa javësh konflikti në përshkallëzim. Pavarësisht marrëveshjes, luftime të reja shpërthyen të premten midis forcave të qeverisë dhe opozitës në Unity State të pasur me naftë.

Megjithëse nënshkrimi i një marrëveshjeje paqeje në 2018 që i dha fund pesë viteve të luftës civile dhe formimi i një qeverie uniteti dy vjet më parë, përplasjet midis palëve kundërshtare të Kiir dhe Machar kanë vazhduar mes mosmarrëveshjeve rreth mënyrës se si do të ndajnë pushtetin. Sudani i Jugut ka vuajtur paqëndrueshmëri të vazhdueshme që nga pavarësia në 2011. Të dy liderët janë kritikuar nga OKB-ja për rolin e tyre në dhunë, si dhe për mbytjen e lirive politike dhe plaçkitjen e arkës kombëtare.

Konflikti ka kushtuar pothuajse 400,000 jetë dhe ka çrrënjosur miliona nga shtëpitë e tyre. Muajin e kaluar, OKB-ja nisi një apel ndërkombëtar për Sudanin e Jugut për të mbledhur 1.7 miliardë dollarë ndihmë të nevojshme për të ofruar ndihmë urgjente, shpëtimtare për të ndihmuar miliona njerëz deri në vitin 2022. Më shumë se dy të tretat e popullsisë – pothuajse nëntë milionë njerëz – janë në nevojë të ndihmës humanitare, tha OKB.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts