“Më shumë se çdo gjë, është një luftë artilerie”/ Avantazhet e ushtrisë së Ukrainës që askush nuk i dinte. Nëse Putin urdhëron trupat rusë që të…

Presidenti rus Vladimir Putin ka organizuar më shumë se gjysmën e forcave tokësore të ushtrisë ruse, deri në 150,000 ushtarë, përgjatë kufijve të Ukrainës. Analistët paralajmërojnë se më shumë se një mijë tanke, qindra artileri dhe shumë avionë sulmues dhe helikopterë mund të shoqërojnë këtë forcë. Ushtria ukrainase është më e madhe se rusët.

Por armatimi i ukrainasve pjesa më e madhe e tyre e mbetur nga vitet 1980, kur Ukraina ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik  janë më të vjetra, më të ngadalta dhe më pak vdekjeprurëse se sa mund të sjellë Rusia. Forcat e mundshme pushtuese mund të sulmojnë përgjatë disa fronteve: në veri nga Krimea, të cilën Rusia e hoqi nga kontrolli ukrainas në vitin 2014; në perëndim të rajonit Donbas të Ukrainës, ku separatistët anti-qeveritar kanë zhvilluar një luftë të ashpër kundër brigadave të Kievit që menjëherë pas aneksimit të Krimesë; ose në jug nga Bjellorusia dhe në perëndim nga rajoni i Moldavisë, Transnistria i kontrolluar nga Rusia. Po, forcat e armatosura të Ukrainës kanë avantazhet natyrore që gëzon çdo mbrojtës kundër një pushtuesi. Terreni i njohur. Linja më të shkurtra furnizimi. Mbështetja e popullatës lokale.

Megjithatë, është e mundur që asnjë nga këto avantazhe të mos ketë rëndësi. Ushtria ruse mund të përqendrojë më shumë fuqi zjarri për milje të frontit se çdo ushtri tjetër në botë. Teknologjia, taktikat dhe doktrina janë mjetet për të bërë luftë. Ajo që vijon është një studim i sistemeve kryesore të armëve që rusët dhe ukrainasit po vendosin për një përplasje të mundshme, taktikat që operatorët e tyre mund të provojnë dhe doktrina sovjetike që udhëzon se si të dyja palët kryejnë luftën. Ushtria ruse ka grumbulluar rreth 1200 tanke për një pushtim të mundshëm të Ukrainës.

Tanket përfshijnë T-90-të më të fundit plus T-80 dhe T-72 të përmirësuara. Përtej kufirit, ushtria ukrainase ka mobilizuar armaturën e saj për një fushatë të mundshme mbrojtëse. Ukraina posedon disa nga modelet e njëjta të tankeve që ka Rusia, por tanku më i mirë i Kievit, një T-64 i përditësuar, është në mënyrë unike ukrainase. Është një relike e Luftës së Ftohtë e projektuar në një fabrikë që Ukraina trashëgoi kur u shpërbë Bashkimi Sovjetik. Kievi ka përmirësuar qindra T-64 të viteve 1980 me armaturë më të mirë reaktive, pamje të përmirësuara të natës dhe karakteristika të tjera. T-64-të e përmirësuar janë, në parim, teknologjikisht superiorë ndaj shumicës së tankeve ruse.

Por është e kotë të krahasosh një tank me tjetrin kur të dy nuk mund të takohen kurrë në betejë. Mos prisni shumë luftime tank-për-tank midis T-64-ve të vjetër të Ukrainës dhe T-90-ve më të rinj të Rusisë. Tanke që shkatërrojnë tanke të tjera krijon kinema emocionuese, por në luftën aktuale, armatura kundërshtare rrallë përplaset. Kjo është veçanërisht e vërtetë në Ukrainë, ku të dyja palët ndjekin doktrinën sovjetike. Kjo do të thotë se artileria, jo tanket apo këmbësoria, është forca vendimtare. Armët e tjera luftarake ekzistojnë për të pozicionuar artilerinë për breshëritë më shkatërruese dhe për të shfrytëzuar vrimat që armët thyejnë në mbrojtjen e armikut. Lufta në Donbas është, më shumë se çdo gjë, një luftë artilerie. Nëse Putin urdhëron trupat e tij të zgjerojnë konfliktin, armët e mëdha ndoshta do të luanin një rol edhe më të madh. /Forbes

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *