Më të shtrenjtit për emigrantët në 2021, kryeqyteti i Turkmenistanit në krye të listës botërore, ja kush e ndjekin

Kryeqyteti i Turkmenistanit, Ashgabat është qyteti më i shtrenjtë në gjithë botën për vitin 2021.

Raporti i Mercer bazohet në kostot për banim, transport apo ushqim të 209 qyteteve anë e mbanë botës.

Hong Kongu renditeti i dyti, i ndjekur nga Beiruti i Libanit dheTokio i Japonisë. Qytetet të cilat renditen në top 10-shen e arë janë kryeqendra bznesi ku rritja ekonomike ka sjellë dhe një rritje të çmimit të banesave e kostove të jetesës.

Në fakt Ashgabati vitin e kaluar ishte i dyti, por në shtrenjtësinë e qytetit ka ndikuar shumë inflacioni i lartë dhe kryeqyteti turkmen duket se nuk është i përshtatshmi për emigrantët që duan një jetë më të mirë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *