Me video dhe meme, Ukraina ‘feston’ shkatërrimin e anijes në Detin e Zi teksa Rusia poshtërohet para syve të botës

Anija ruse në Detin e Zi është fundosur dhe kapiteni i saj është raportuar i vrarë në një “poshtërim” kombëtar për Presidentin Putin dhe pushtimin e tij në Ukrainë.

“Kjo anije supozohet të jetë një anije vrasëse, që mban helikopterë e kështu me radhë – nuk është thjesht një anije, ajo ishte flamuri i flotës,” tha kapitenja Natalia Humeniuk e marinës së Ukrainës për The Times në Odesa.

Humeniuk tha se kryqëzori i raketës së drejtuar ishte mbytur pasi u godit nga dy raketa të reja kundër anijes Neptun të prodhimit ukrainas , që qëlluan nga një bateri e fshehur raketash pranë Odesës. Anton Gerashenko, këshilltar i ministrisë së brendshme të Kievit, pretendoi se komandanti i saj, kapiteni Anton Kuprin, 44 vjeç, u vra në sulm.

Ai “vdiq gjatë një shpërthimi dhe zjarri në bordin e ish-flotës së Detit të Zi të Federatës Ruse”, tha Gerashenko.

Pavarësisht se mohoi sulmin me raketa, Moska pa dashje i dha besueshmëri pretendimit të Kievit duke synuar prodhuesin e raketave me një raketë lundrimi menjëherë pasi anija u mbyt të enjten mbrëma. Analistët thanë se humbja e anijes do t’i jepte një goditje të madhe opinionit publik rus si dhe fuqisë së saj detare.

“Vetëm humbja e një nëndetëse me raketa balistike ose Kutznetsov [aeroplanmbajtësja e vetme ruse] do t’i shkaktonte një goditje më serioze moralit rus dhe reputacionit të marinës në publikun rus,” Carl Schuster, një kapiten i marinës amerikane në pension dhe ish-drejtor i operacioneve. në Qendrën e Përbashkët të Inteligjencës të Komandës së Paqësorit të SHBA-së, tha për CNN.

Ani

Kremlini është përpjekur ta shpjegojë fundosjen si një aksident. Versioni përfundimtar i ngjarjeve të ministrisë së mbrojtjes ishte se një zjarr me origjinë të panjohur kishte shkaktuar një shpërthim municioni në bord, me anijen që më pas u përmbys në ujërat e trazuar ndërsa po tërhiqej në port.

Luftanija fitoi famë në ditët e para të pushtimit, kur ekuipazhi i saj kërkoi që rojet kufitare ukrainase të vendosura në ishullin e gjarpërinjve të dorëzoheshin ose të vriteshin. Përgjigja e tyre – “anije luftarake ruse, shko kundër vetes” – u bë një thirrje për ukrainasit që mbronin kombin e tyre.

Të mërkurën, Presidenti i Ukrainës Zelensky zbuloi një pullë përkujtimore me një ushtar ukrainas që bën gjeste në anijen luftarake, duke bërë që të krijohen radhë të mëdha në zyrat postare të Ukrainës.

Shkatërrimi i Moskës u prit me gëzim dhe qeshje në mediat sociale.

“Dita e 50 e luftës sime 3 ditore. Luftanija ruse Moskva, së cilës i thanë ‘shkoni vetë’, është zhdukur dhe është mbytur”, postoi llogaria satirike DarthPutin KGB në Twitter. “Unë mbetem një strateg mjeshtër.”

Një meme tregonte vulën përkujtimore të “përditësuar” me ushtarin që bënte gjeste në detin bosh. Një tjetër tregon një traktor ukrainas që tërheq anijen që po fundoset, në homazh ndaj fermerëve ukrainas që kanë kapur kaq shumë automjete të blinduara ruse të braktisura. Një video veçanërisht mbresëlënëse e bërë me softuer të efekteve speciale tregoi luftanijen duke u përplasur në Kremlin nga qielli dhe duke shpërthyer në Sheshin e Kuq.

Moskva kishte luajtur një rol udhëheqës në fushatën detare të Rusisë gjatë pushtimit 51-ditor, duke nisur sulme me rreze të gjatë mbi mbrojtjen ukrainase dhe duke mbrojtur pjesën tjetër të flotës nga sulmet ajrore. Detajet e fatit të ekuipazhit të anijes prej rreth 510 personash janë të paqarta, pasi Rusia nuk ka bërë të ditur asnjë viktimë.

Humeniuk po pret sulme ajrore hakmarrëse pas fundosjes. “Ne presim një sulm çdo ditë – ne shohim shumë dronë rusë në ajër,” tha ajo. “Ata po monitorojnë çdo vend.”

Ajo tha se marina ruse pritej të merrte pjesë në ofensivën e ardhshme gjithëpërfshirëse, e cila do të synohej në qytetet jugore dhe lindore.

“Siç e shihni, tani ata po sulmojnë si një grabitqar i plagosur. Ata do të vazhdojnë të bombardojnë qytetet tona nga një distancë e gjatë. Ata kanë shumë raketa me rreze të gjatë veprimi.”

Ajo tha se marina do të mbështeste një përpjekje të ripërtërirë për të avancuar në tokë nga lindja, ku forcat ruse janë ende duke u përpjekur të marrin Mariupolin dhe deri më tani nuk kanë qenë në gjendje të sulmojnë Mykolaiv, 60 milje në lindje të Odesës. Odesa është në qetësi për momentin. Nuk ka pasur asnjë sulm që nga 7 prilli, kur tre raketa goditën një objekt ushtarak, që rusët thonë se ishte një bazë për luftëtarët e huaj. Raketat anti-anije britanike Harpoon tani thuhet se kanë mbërritur në qytet, megjithëse Humeniuk nuk do ta konfirmonte këtë dhe as nuk do të thoshte se ku do të ndodheshin. Ajo tha se vendimi britanik për t’i dërguar ata ishte “vlerësuar”.

Shpresat ruse për të marrë Odesën janë fundosur me flamurin e flotës së saj detare (shkruan Charlie Parker). Shkatërrimi i Mosvka, luftanija më e fuqishme në Detin e Zi, ka bërë që një sulm amfib në qytetin port ukrainas shumë më pak të mundshëm, besojnë analistët.

Kryqëzori i klasit Slava kishte komanduar disa anije detare të afta për të transportuar mijëra trupa ruse në brigjet e tij. Ai udhëhoqi një shfaqje force në javët e para të luftës, duke mbledhur anije në formacion sulmi sikur po përgatitej të sulmonte selinë e marinës ukrainase në Odesa.

Forcat mbrojtëse kanë gërmuar gropa dhelprash në rërë, kanë hedhur iriq çeliku në plazh dhe duke minuar rëndë ujërat në bregdet në përgatitje për ngjarjen e vërtetë. Ukrainasit tani mund të jenë më të sigurt se brigjet janë të sigurta, kanë thënë analistët detarë, pasi dy raketa anti-anije Neptun u tha se kishin fundosur Moskën rreth 60-65 milje detare në jug të Odesës të mërkurën mbrëma.

Krenaria e flotës ruse të Detit të Zi është anija e dytë e konfirmuar e shkatërruar që nga pushtimi i Ukrainës më 24 shkurt. Më 23 mars, Orsk, një anije e klasit Alligator, shpërtheu dhe dy të tjerë u dëmtuan në një sulm të dukshëm me raketa balistike në portin e Berdyansk. Një sulm në Odesa është ende i mundur dhe Rusia ruan aftësinë për të vazhduar sigurimin e mbrojtjes ajrore për forcat e saj detare. Ushtria tokësore e Putinit është gjithashtu në prag të marrjes së Mariupolit pas disa javësh rrethimi të qytetit port kyç në bregun e Detit Azov të Ukrainës . Kjo do të jepte një shtysë strategjike dhe do të ndihmonte për të konsoliduar dominimin e saj mbi Detin e Zi.

Megjithatë, frika nga sulmet e mëtejshme të raketave ukrainase kundër anijeve, së bashku me ambicien e Kremlinit për të përqendruar fuqinë e tij ushtarake në lindje të Ukrainës, do të thotë se tani do të jetë shumë më hezitues për të kryer një ofensivë.

“Rusisë i mungon tani flamuri kryesor në flotën e saj të Detit të Zi,” tha James Rogers, bashkëthemelues i institutit të mendimit të Këshillit për Gjeostrategjinë. “I mungon aftësia më e fortë nga të gjitha anijet që ka, por në të njëjtën kohë ka mjete të tjera dhe mjete të tjera.

“I ka plot duart në lindje në rajonin e Donbasit. Edhe nëse përfundimisht merr Mariupolin, gjë që ndoshta do ta bëjë, më pas do ta kthejë vëmendjen në konsolidimin dhe kontrollin e rajonit më të gjerë të Donbasit, i cili ka një numër qytetesh më të mëdha. Unë nuk mendoj se ata do të bëjnë një lëvizje në Odesa së shpejti. Së pari, ata do të kishin nevojë për aftësi mjaft domethënëse amfibe, dhe ata kanë një pjesë të tillë, por në të njëjtën kohë kjo tani është gjithnjë e më e pambrojtur. Ukrainasit tani kanë vërtetuar se mund të godasin anijet luftarake ruse duke përdorur raketat e tyre. Ata gjithashtu janë pajisur me raketa UK Harpoon që janë në brigjet e Odesës, kështu që do të shtojë gjithashtu një shtresë shtesë rezistence ndaj asaj që ukrainasit kanë në arsenalin e tyre.

Odesa mbetet e dëshirueshme për Rusinë nga pikëpamja strategjike pasi marrja e saj do të mbyllte në mënyrë efektive Ukrainën nga deti.

“Por edhe atëherë, ky nuk është vërtet një problem për Ukrainën pasi shumica e ndihmës që vjen nga Perëndimi vjen përmes Polonisë,” tha Rogers.

HI Sutton, një analist detar, bëri një vlerësim të ngjashëm, duke e përshkruar sulmin kundër Moskës si “simbolik dhe gjithashtu të rëndësishëm ushtarak”.

“Marina ruse mund të rimendojë se si i përdor anijet e saj luftarake atje,” tha ai. “Lansimet e raketave të lundrimit [nga anijet ruse] ka të ngjarë të vazhdojnë, por ne mund të mos e shohim aq të guximshëm një dislokim të anijeve pranë brigjeve të Ukrainës.”

Sutton shtoi se një ulje pranë Odesa-s “tani duket edhe më pak e mundshme”, por paralajmëroi se luftërat u zhvilluan “me rreziqe të llogaritura dhe ne nuk duhet të supozojmë se marina ruse do të kthehet në bisht. Koha do të tregojë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com