Media franceze: Udhëheqësi i Wagner ndodhet në Moskë. Kremlini: Pas rebelimit, Prigozhin u takua me Putin për tre orë

Vendndodhja e Yevgeny Prigozhin ka qenë burim spekulimesh që nga grushti i shtetit të tij të ndërprerë në qershor.

Deri sot në mëngjes, e njëjta gjë ishte e vërtetë për një nga gjeneralët që ai po përpiqej të rrëzonte, Valery Gerasimov.

Rastësisht, vetëm disa orë pasi gjenerali Gerasimov bëri paraqitjen e tij të parë që nga rebelimi, mediat franceze kanë raportuar vendndodhjen e Prigozhin: Moska.

Sipas faqes së lajmeve Liberation, udhëheqësi Wagner ndodhet në kryeqytetin rus që nga 1 korriku.

Ai citon burime të inteligjencës perëndimore të thonë se ai u takua me Vladimir Putin në fillim të muajit për të negociuar fatin e forcave të tij paraushtarake.

Ai u takua gjithashtu me gjeneralin Viktor Zolotov, komandant i Gardës Kombëtare Ruse dhe Sergei Naryshkin, kreun e inteligjencës së jashtme ruse.

Lajmi vjen pasi Prigozhin u internua në Bjellorusi pas “marshimit të drejtësisë” të 24 qershorit, ku mercenarët e Wagner u nisën në një kolonë drejt Moskës për të rrëzuar gjeneralin Gerasimov dhe ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu, duke pushtuar qytetet ruse ndërsa shkonin.

Muajin e kaluar, presidenti bjellorus tha se Prigozhin udhëtoi për në vendin e tij, përpara se të konfirmonte se ishte larguar sërish nga Bjellorusia diku para 6 korrikut, raportoi Ukrainska Pravda.

Kremlini ka thënë se ai u takua me Vladimir Putin më 29 qershor.

Në një takim tre-orësh me 35 persona, dy komandantë të njësisë Wagner i thanë Putinit se do të vazhdonin të luftonin për të, sipas zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ish-sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Owen tha se “shpërthimi shumë serioz i pavarësisë” i Prigozhin nuk ka marrë ende ndonjë “sulm serioz nga Putin”.

“Është e qartë se Putini nuk guxon ta censurojë atë, sigurisht që nuk ngre akuza për rebelim kundër tij dhe gjatë gjithë kohës që ai po diskuton dhe flet me të, kjo është një dobësi që nuk e kemi parë më parë te Putini”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts