Mega-operacion në Itali/ Shkatërrohet banda e trafikut të drogës, vihen në pranga 38 persona, si mafia shqiptare furnizonte grupet me kokainë (Lidhja me Kamorrën)

Policia italiane ka vendosur në pranga 38 persona pasi dyshohen se janë pjesë e një organizate kriminale që ka lidhje me Kamorrën e Napolit dhe mafien shqiptare. Klanet mafioze ku bënin pjesë të 38 të arrestuarit operonin kryesisht në trafikun e drogës.

Grupet trafikonin kokainë dhe hashash. Ata kishin lidhje me Kamorrën napolitane dhe mafian shqiptar”, tha Francesco Messina, shefi i Drejtorisë Qendrore të Antikrimit, në fjalën e tij në konferencën për shtyp, shkruajnë mediat italiane. 

Operacioni u koordinua nga prokurori i Antimafias së Leçes, Milto Stefano De Nozza, i cili çoi në ekzekutimin e 38 urdhrave të paraburgimit, nga të cilët 20 me burg dhe 18 në arrest shtëpie.

15 prej tyre supozohet se i përkasin klanit të vëllezërve Nicola dhe Giuseppe Pascali dhe i përgjigjen shoqatës mafioze që synon zhvatjen, tregtimin e drogës, blerjen dhe menaxhimin e aktiviteteve ekonomike.

Të dyshuarit e tjerë  i përkasin dy organizatave të tjera të trafikut te drogës.

Prefekti Messina theksoi gjithashtu “kapacitetin analitik të Kuesturës, të Policisë së Shtetit, e cila kreu një aktivitet hetimor duke kaluar në një kontroll të rreptë të territorit që shërben për vendosjen e pjesëve edhe për mungesën e sensit qytetar të qytetarë viktima të zhvatjes, të cilat nga ana tjetër mund të na lehtësojnë aktivitetet”.

Komisioneri i Tarantos, Massimo Gambino, tha se ky është një operacion i rëndësishëm për territorin, me përgjigje të menjëhershme kundër krimit, siç dëshmohet nga sekuestrimi i armëve gjatë ekzekutimit të masave paraprake”.

Kuestori kujdeset që veprimtaria parandaluese dhe represive të jetë e vazhdueshme dhe e vazhdueshme dhe e ndarë edhe nga forcat e tjera policore.

Operacioni i sotëm buron nga hetimi për një të shtëna me armë zjarri të ndodhur në vitin 2018. Përballë arrogancës së organizatave kriminale, na duhet një përgjigje adekuate nga ana jonë, përfundoi Komisariati i Policisë së Tarantos.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.