Megaprocesi i “Sky ECC” në Belgjikë/ “Kam ‘larë’ 80 kg kokainë”, dalin të tjera dëshmi nga gjyqi ndaj shqiptarëve. Del në skenë gjobëvënia ndaj vlonjatit

megaprocesi i sky ecc ne belgjike kam lare 80 kg kokaine dalin te tjera deshmi nga gjyqi ndaj shqiptareve del ne skene gjobevenia ndaj vlonjati
megaprocesi i sky ecc ne belgjike kam lare 80 kg kokaine dalin te tjera deshmi nga gjyqi ndaj shqiptareve del ne skene gjobevenia ndaj vlonjati

Është zhvilluar sot seanca e dytë gjyqësore në Bruksel ndaj 124 të pandehurve në të ashtuquajturin Megaprocesi i “Sky ECC” kundër një organizate kriminale të trafikut të kokainës të përbërë nga shqiptarë, belgë e kolumbianë. Në seancën e para dy ditëve dëshmoi edhe vetë vlonjati Eridan Munoz Guerrero, i cili mban mbiemrin kolumbian të gruas së tij. Një seri të dyshuarish dolën përpara gjykatës penale të Brukselit të mërkurën. Këtu përfshihej një avokat, një burrë që dyshohet se ka vepruar si një ushtar dhe një kolumbian që dyshohet se ka punuar si “kuzhinier” në laboratorët e kokainës. Të tre mohuan të kenë lidhje me ndonjë aktivitet kriminal.

Avokati Sofian B. vizitoi të dyshuarin kryesor Eridan Guerrero në burgun e Namurit, menjëherë pas arrestimit të tij në dhjetor 2021, dhe dyshohet se u përpoq ta zhvaste atje. Zyra e prokurorit publik federal dyshon se B. u thirr nga anëtarë të mjedisit të drogës në Antëerp për të bërë presion ndaj Guerreros për të paguar një shumë prej 500,000 eurosh për të rimbursuar drogën dhe paratë që ishin sekuestruar.

Avokati Sofian B. e mohoi këtë. “Nuk shkova atje si avokat penal, por si avokat biznesi”, tha ai. “Dikush që prezantohej si kushëriri i tij më kishte kërkuar që ta vizitoja dhe të ofroja shërbimet e mia për të rikuperuar mallrat e konfiskuar. Por zoti Guerrero më tha se nuk kishte nevojë për shërbimet e mia. Prandaj biseda jonë ishte shumë e shkurtër.” B. nuk punon më si jurist, por prej disa kohësh punon si oficer përputhshmërie në sektorin bankar.

Një i dyshuar i dytë, Anëar B., punonte në një qendër biznesi që ofronte shërbime për kompani të ndryshme. Atje ai u takua me Eridan Guerrero në Nëntor 2019, i cili iu prezantua si “Z. Mario”. “Ai donte të kishte disa automjete të siguruara dhe më vonë kërkoi ndihmën time për t’i gjetur një ndërtesë për një nga kompanitë e tij,” shpjegoi Anëar B. “Ai po kërkonte diçka me zyra dhe një magazinë. E ndihmova të gjente atë ndërtesë dhe të mblidhte dokumentet e nevojshme që ta merrte me qira. Më vonë i ofrova shërbime të tjera të ndryshme, përfshirë vënien në kontakt me njerëz të tjerë. Pas një kohe pata ndjenjën se diçka nuk ishte e mirë, por kurrë nuk e mendoja se ishte trafik droge.”

Hetimi tregoi se Anwar B. kishte kontakte me një oficer policie nga zona e Jugut të Brukselit (Anderlecht/Sint-Gillis/Vorst), nga i cili dyshohet se kishte kërkuar informacion. Prokuroria publike federale dyshon se kjo ka ndodhur në kontekstin e trafikut të drogës, por sipas Anëar B. kjo nuk është e saktë: “Kam pasur një klient të ri që donte të kishte të siguruar një automjet shumë të shtrenjtë dhe më kërcënoi sepse refuzova. Pyeta oficeri. nëse ai i ri dihej se ishte i rrezikshëm, për të ditur nëse ia vlente të bëja një ankesë”. Anëar B. thuhet gjithashtu se ka qenë i përfshirë në rrëmbimin dhe sulmin e Abdelhak H., shoferit të një transporti droge që dyshohet se i vodhi ngarkesën. Fotot e H. të dhunuar u gjetën në telefonin inteligjent të B. “Por ai ma kishte përcjellë vetë”, u përgjigj B. “Kisha disa ditë që e kërkoja sepse duhej të paguante urgjentisht sigurimin dhe nuk e kapja dot më pas më dërgoi ato foto me mesazhin se i kishte ndodhur diçka, se ishte sulmuar nga njerëzve të cilëve u kishte borxh para”.

Shqiptari Maringlen C. thuhet gjithashtu se ka qenë i përfshirë në rrëmbim dhe sulm. “Unë vetëm e pashë atë,” tha ai. “Unë isha në Roterdam në atë kohë dhe mora mesazhin se Abdelhak H. po vinte atje për të marrë një ngarkesë kokainë. E dija që kishte pasur një problem me një ngarkesë të mëparshme. Kur shkuam te një shqiptar tjetër për të marrë drogë H. është rrahur menjëherë dhe ai ka rrëfyer se e kishte vjedhur atë ngarkesë të mëparshme”. Maringlen C. gjithashtu pranoi se ai kishte jetuar me Eridan Guerreron për një kohë dhe u kishte dhënë drogë shoferëve të transportit të drogës dhe kishte bërë pagesa. “Por unë nuk kam asnjë lidhje me nxjerrjen e sasive të mëdha të kokainës nga porti i Dunkirk. Se ADN-ja ime dhe gjurmët e gishtave më janë gjetur në një ndërtesë ku është gjetur një laborator droge? Unë një herë shkova atje për të përdorur drogën vetë, kjo është gjithçka”.

Një tjetër shqiptar pranoi se kishte punuar në një laborator droge dhe kishte “larë” 80 kilogramë kokainë, ndërsa një i ri nga Andenne pranoi se kishte kryer gjashtë transporte droge. I dyshuari i fundit i marrë në pyetje të mërkurën ishte një burrë kolumbian rreth të pesëdhjetave, i cili, sipas zyrës së prokurorit publik federal, kishte ardhur në Belgjikë nga Spanja për të ndihmuar në ndërtimin e laboratorëve të kokainës. “Unë jam një punëtor i thjeshtë që kam ardhur vetëm për të ndihmuar me një lëvizje,” pohoi ai. “Kam ngarkuar disa shishe uji me produkte kimike në një furgon, por nuk e di se ku shkoi ai furgon dhe nuk vura re asnjë kokainë.” Burri rreth të pesëdhjetave hodhi poshtë faktin që dy të dyshuar të tjerë kolumbianë e përshkruan atë si një “rekrutues” si gënjeshtër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts