Meksika ndalon shitjen e cigareve elektronike ‘të dëmshme’

Meksika të martën ndaloi shitjet e cigareve elektronike dhe pajisjeve të tjera avulluese për shkak të shqetësimeve për efektet e tyre shëndetësore, njoftoi qeveria.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador tha se ishte një “gënjeshtër” të pretendohej se cigaret janë një alternativë e sigurt për thithjen e tymit të duhanit.

“Avujt janë gjithashtu të dëmshëm për shëndetin,” u tha Lopez Obrador gazetarëve ndërsa njoftoi nënshkrimin e një dekreti presidencial që prezanton ndalimin e Ditës Botërore kundër Duhanit.

Ai tregoi një pajisje avullimi rozë për të ilustruar se si produktet synojnë të tërheqin të rinjtë.

“Shikoni ngjyrën, dizajnin,” tha Lopez Obrador.

Meksika ndaloi importin dhe eksportin e pajisjeve të avullimit në tetor, por kompanitë kanë vazhduar përsëri të shesin, tha zëvendësministri i Shëndetësisë Hugo Lopez-Gatell.

Ndalimi i ri mbulon “qarkullimin dhe tregtimin e këtyre produkteve të reja”, shtoi ai.

Cigaret elektronike ngrohin një fishek lëngu që zakonisht përmban nikotinë dhe kimikate të tjera në një aerosol. Përdoruesi thith avullin që rezulton, duke imituar cigaret tradicionale.

Përkrahësit e avullimit thonë se është më i sigurt se duhani tradicional.

Organizata Botërore e Shëndetësisë i konsideron cigaret elektronike si të dëmshme për shëndetin dhe ka bërë thirrje për rregulla të rrepta për të ndaluar veçanërisht të rinjtë nga përdorimi i tyre.

Më shumë se 30 vende kanë ndaluar shitjen e cigareve elektronike, tha OBSH korrikun e kaluar.

Në prill, firma e cigareve elektronike Juul ra dakord të paguante 22.5 milionë dollarë në një padi në SHBA që pretendonte se kompania synonte qëllimisht adoleshentët dhe gënjeu se sa të varur janë produktet e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts