Meloni zbulon në krah të Ramës marrëveshjen për 36 mijë refugjatë që do vijnë nga Italia: Do ngrihet kamp në Portin e Shëngjinit

meloni zbulon ne krah te rames marreveshjen per 36 mije refugjate qe do vijne nga italia do ngrihet kamp ne portin e shengjinit
meloni zbulon ne krah te rames marreveshjen per 36 mije refugjate qe do vijne nga italia do ngrihet kamp ne portin e shengjinit

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni është shprehur gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama se një qendër pritjeje për emigrantët do të ndërtohet në Portin e Shëngjinit dhe pritet të hapet pranverën e ardhshme.

Deklaratën Meloni e bëri në konferencën për media me kryeministrin Italian, i cili ndodhet në Romë, ku dhe u nënshkrua marrëveshja e bashkëpunimit për emigrantët. Ndër të tjera, ajo tha se fluksi mund të arrijë deri në 3000 refugjatë në muaj dhe deri në 36 mijë në vit. Kjo qendër parashikohet që të jetë gati në pranverën e ardhshme.

[embedded content]

“Ky bashkëpunim bëhet akoma më e frytshëm. Një muaj më parë në një takim që kemi parë, kemi pasur dhe iniciativa në lidhje me migrimin që t marrim iniciativa të përbashkëta. Ky fenomen nuk luftohet vetëm.

[embedded content]

Kemi punuar së bashku për të forcuar bashkëpunimin dhe fikson tre objektiva, luftën kundër trafikut të paligjshëm, jo vetëm pritjes së refugjatëve, dhe Shqipëria do të japë mbështetjen e saj, ndërsa Italia mund të operojë me financime për të bërë këtë lloj seleksionimi. Refugjatët do të mbeten në këto territore dhe do të seleksionohen. Për numër popullsie, kemi 3 mijë persona, sipas në regjimi të caktuar.

Ky fluks mund të arrijë deri në 36 mijë persona dhe kjo marrëveshje nuk përfshin të miturit, gratë shtatzëna dhe grupet vulnerable. Juridiksioni i këtyre qendrave do të jetë në Portin e Shëngjini, do të realizohet një qendër e pritjes dhe screening dhe do të ketë një strukturë tjetër, ndërsa pjesa shqiptare do të merret me kontrollimin de observimit. Marrëveshje të tjera do të ndjekin më pas. Në lidhje me këtë lloj bashkëpunimi. Kemi qëllim që të jetë operative pranverën e ardhshme”, tha Meloni.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts