“Memoria ime është në rregull”, Biden i përgjigjet akuzave për probleme me kujtesën dhe përdorja e dosjeve sekrete

memoria ime eshte ne rregull biden i pergjigjet akuzave per probleme me kujtesen dhe perdorja e dosjeve sekrete
memoria ime eshte ne rregull biden i pergjigjet akuzave per probleme me kujtesen dhe perdorja e dosjeve sekrete

Presidenti i SHBA Joe Biden është treguar i ashpër me kritikuesit e tij në lidhje me akuzat e se keqpërdorte dosje top sekrete dhe se kishte vështirësi me memorien.

Ai deklaroi se kujtesa e tij ishte shumë e mirë, ndërsa akuzave e nuk mbante mend se kur djali i tij ka ndërruar jetë, presidenti u shpreh se si mundët dikush të ngrejë një pretendim të tillë.

Hetimi zbuloi se Biden “mbajti dhe zbuloi me dashje” dosje të klasifikuara, por vendosi të mos e akuzonte atë.

Prokurori i posaçëm i Departamentit të Drejtësisë, Robert Hur, përcaktoi se Biden kishte mbajtur në mënyrë të pahijshme dokumente të klasifikuara në lidhje me politikën ushtarake dhe të jashtme në Afganistan kur shërbeu si zëvendëspresident.

Raporti prej 345 faqesh, i publikuar më herët gjatë ditës, thoshte se kujtesa e presidentit kishte “kufizime të rëndësishme”.

Hur mori në pyetje presidentin 81-vjeçar për pesë orë si pjesë e hetimit. Avokati i posaçëm tha se Biden nuk mund të kujtonte se kur ishte zëvendëspresident (nga 2009-2017), ose “madje edhe brenda disa viteve, kur djali i tij Beau vdiq” (2015).

Në konferencën për shtyp të së enjtes mbrëma, Biden sulmoi hetimet që hidhnin dyshime mbi kujtimin e tij të ngjarjeve.

“Nuk kam nevojë që dikush të më kujtojë kur ai [Beau Biden] ndërroi jetë”, tha Biden.

Ai shtoi se ishte “shumë i zënë… në mes të trajtimit të një krize ndërkombëtare” kur u mor në pyetje nga këshilltari special nga 8-9 tetor të vitit të kaluar – pikërisht kur shpërtheu lufta Izrael-Gaza.

Hetimi tha gjithashtu se Biden kishte ndarë disa nga materialet e ndjeshme nga fletoret e shkruara me dorë me një shkrimtar fantazmë për kujtimet e tij, një gjetje që presidenti e mohoi.

Ndërsa u arrit në përfundimin se do të ishte e vështirë të dënohej presidenti për trajtimin e pahijshëm të dosjeve sepse “në gjykim, Biden ka të ngjarë të paraqitet para një jurie, siç bëri gjatë marrjes sonë në pyetje, si një i moshuar dashamirës, njeri me kujtesë të dobët”.

Sondazhet e opinionit tregojnë se mosha e presidentit është një shqetësim për votuesit amerikanë përpara zgjedhjeve të nëntorit në Shtëpinë e Bardhë. Por Biden u tha gazetarëve të enjten se ai ishte kandidati më i kualifikuar.

“Unë jam mirëdashës,” tha ai. “Dhe jam i moshuar. E di se çfarë dreqin po bëj. E kam rikthyer këtë vend në këmbë. Nuk kam nevojë për rekomandimin e tij.”

I pyetur nëse mori përgjegjësinë për mbajtjen e dokumenteve të klasifikuara në shtëpinë e tij, Biden fajësoi stafin e tij.

Ai tha se nuk e dinte që kishin vendosur shënime të ndjeshme në garazhin e tij.

Kur një gazetar tha se populli amerikan ishte i shqetësuar për moshën e tij, Biden ngriti zërin duke iu përgjigjur: “Ky është gjykimi juaj, ky është gjykimi juaj”.

Biden këmbënguli se kujtesa e tij është “mirë” dhe “nuk është përkeqësuar” gjatë presidencës së tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts