Mënyra si e përdorni telefonin do të ndryshojë

10:44 13/09/2021

Blerja e më shumë jetëve në lojën tuaj të preferuar ose ripërtëritja e abonimit tuaj në një aplikacion të gjurmuesve të financave personale së shpejti mund të jetë më e lirë. Një gjykatës federal në Kaliforni vendosi të Premten mbi një çështje gjyqësore të parashikuar që përfshinte Apple, prodhuesin e Fortnite Epic Games dhe akuzat se Apple po abuzonte me fuqinë e saj në treg.

Gjykatësi Yvonne Gonzalez Rogers tha se gjykata nuk mund të arrinte në përfundimin se Apple mund të konsiderohej një monopoliste, por ajo gjithashtu lëshoi ​​një urdhër të veçantë që do ta bëjë më të lehtë pagesën jashtë sistemeve të saj.

Gonzalez Rogers tha se Apple duhet të lejojë zhvilluesit e aplikacioneve të njoftojnë përdoruesit për mënyrat e tjera për të paguar brenda aplikacioneve të tyre, të ndara nga pagesa e drejtpërdrejtë përmes sistemit të pagesave të Apple.

Nëse porosia hyn në fuqi, kjo mund të nënkuptojë që përdoruesit e aplikacionit të shohin më shumë mundësi për të paguar dhe madje mund të shohin rënien e çmimeve.

Këtu janë pesë gjëra që duhet të dini në lidhje me Apple nëse planet vihen në fuqi.

1.Si do të blej në aplikacione tani?

Aktualisht, rregullat e Apple ndalojnë zhvilluesit të tregojnë klientët brenda aplikacioneve të tyre për opsionet alternative të pagesës ose të sigurojnë lidhje me webfaqe të jashtme ku klientët mund të regjistrohen për abonime ose të blejnë mallra dixhitale dhe të anashkalojnë tarifat e Apple.

Sipas rregullave të reja, të cilat ende nuk kanë hyrë në fuqi, zhvilluesit e aplikacioneve do të jenë në gjendje të vendosin lidhje brenda aplikacionit për të çuar klientët në një faqe në internet për të përdorur një sistem tjetër pagese.

Në vendimin e saj kryesor, gjykatësi e kundërshtoi Apple për kufizimin e zgjedhjes së konsumatorit.

Ndërsa disa konsumatorë mund të duan përfitimet që ofron Apple (p.sh., blerjet me një ndalesë, centralizimi dhe qasja e lehtë në të gjitha blerjet, rritja e sigurisë për shkak të faturimit të centralizuar), Apple në mënyrë aktive u mohon atyre zgjedhjen,” shkroi Gonzalez Rogers.

“Apple krijoi një platformë novatore, por nuk i zbuloi rregullat e saj për konsumatorin mesatar.”

Zhvilluesit e aplikacioneve gjithashtu mund të zgjedhin të ofrojnë mundësinë për të bërë blerje jashtë App Store kur nuk e bënin më parë.

2.A do t’i bëjë kjo më të lira blerjet e aplikacioneve të mia?

Ndoshta. Por kjo mënyrë mund të lejojë zhvilluesit e aplikacioneve të eksplorojnë modele të ndryshme biznesi ose të bëjnë disa kategori aplikacionesh fitimprurëse kur nuk ishin më parë.

Apple gjithashtu mund të stimulohet për të ulur tarifat e saj, për t’i mbajtur njerëzit të blejnë përmes sistemit të saj, tha John Bergmayer, Drejtor ligjor për Njohuritë Publike, një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në një internet të hapur.

3.Kur ndodhin ndryshimet?

Urdhri që do të lejojë zhvilluesit të tregojnë më shumë metoda pagese bëhet në 90 ditë, më 9 dhjetor. Por gjithmonë ka një shans që më shumë sfida ligjore do të ndalojnë që urdhri të hyjë në fuqi.

Të dy kompanitë kryesisht pritet të apelojnë pjesë të vendimit. Pra, mund të mos e dimë për disa javë ose muaj se si do të duken opsionet e
pagesës së aplikacionit.

4.Si do të ndryshojë kjo mënyrën e shkarkimit të aplikacioneve në iPhone tim?

Ende do të shkoni në Dyqanin e Aplikacioneve iOS, do të kërkoni një aplikacion dhe do ta shkarkoni.

Kjo është një fitore mjaft e madhe për Apple – vendimi i gjyqtarit nuk bëri asgjë për të parandaluar Apple që të vazhdojë të operojë me shkarkimet e aplikacioneve ashtu siç ka qenë prej kohësh.

Apple mban kontroll të rreptë mbi shkarkimet e aplikacioneve duke ndaluar “ngarkimin anësor” ose shkarkimin e aplikacioneve direkt nga faqet e internetit. Pra, nëse doni një aplikacion, do t’ju duhet të kaloni nëpër dyqanin e tij.

5.A do të thotë kjo se Fortnite do të kthehet në App Store?

Jo akoma. I gjithë ky rast filloi me Apple duke hequr Fortnite nga dyqani i tij pasi krijuesi i lojërave Epic u dha përdoruesve të iOS një mundësi pagese alternative pa lejen e Apple, e kompletuar me një zbritje për blerjet./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.