Merita Tosku: Mekanizmi financiar për mbështetjen e bashkive është nyja e madhe që duhet zgjidhur

merita tosku mekanizmi financiar per mbeshtetjen e bashkive eshte nyja e madhe qe duhet zgjidhur
merita tosku mekanizmi financiar per mbeshtetjen e bashkive eshte nyja e madhe qe duhet zgjidhur

Merita Tosku, zv/rektore ne universitetin Polis, e ftuar në emisionin “Sintezë” nga Brenton Kotorri në News 24, theksoi se nyja e problemit të bashkive është zgjidhja e mekanizmit financiar.

“Përtej disa rregullimeve të vogla të reformës territoriale, unë mendoj që mekanizmi financiar për mbështetjen e bashkive është nyja e madhe që duhet zgjidhur. Në qoftë se nuk zgjidhet kjo nyje, mund t’i bësh 100 mund t’i bësh 30 prapë problemi është tek dera. Çështja është mekanizmi se si funksionon pjesa e planifikimit, zbatimit dhe monitorimit të parave publike. Ky është edhe një problem qendror jo vetëm vendor. Në qoftë se nuk zgjidhet kjo nyja, nuk mendoj se do të zgjidhë ndryshimi i numrit të bashkive”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts